İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-29 NİSAN 2022

AB GÜNDEMİ: Fransa Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin Avrupa’nın Geleceğine Etkileri

İkinci turu 24 Nisan 2022 tarihinde gerçekleştirilen Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonucunda Emmanuel Macron, yeniden Cumhurbaşkanı olurken rakibi Le Pen seçimlerde kaybetse de oylarını artırmayı başardı.

Devamını Oku

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ: Komisyon Başkan Yardımcısı Timmermans’ın Ziyareti ve İkinci Türkiye-AB Yüksek Düzeyli İklim Diyaloğu

Yüksek Düzeyli İklim Diyaloğu toplantısının ve sonrasındaki görüşmelerin son derece verimli geçmesi, Türkiye ile AB’nin iklim değişikliği ve yeşil dönüşümü destekleyecek girişimler ve politikalar için uyum ve iş birliği içinde hareket etme konusunda kararlılıklarını gösteriyor.

Devamını Oku

AB GÜNDEMİ: AB Genişleme Politikası için Karar Anı: Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’dan AB Üyelik Başvurusu

Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesinin ardından önce Ukrayna daha sonra da Moldova ve Gürcistan tarafından yapılan üyelik başvurularıyla, AB kendisini genişleme alanında yol ayrımında buldu. Bu üç ülkenin AB ile bütünleşme talebini ele alış şekli, Birliğin kredibilitesi ve uluslararası aktörlük iddiası açısından belirleyici önemde olacak.

Devamını Oku

KÜRESEL GÜNDEM: Rusya-Ukrayna Savaşının Küresel Ticaret Üzerine Etkileri

Rusya-Ukrayna savaşı birçok alanda ciddi hasarlara yol açarken dünya piyasalarının dengelerini de değiştiriyor. Savaşın küresel ticaret ve ekonomi üzerindeki etkileri gün geçtikçe ağırlaşıyor. 

Devamını Oku

AB GÜNDEMİ: Rusya-Ukrayna Savaşının AB’nin Göç Politikasına Etkileri

Avrupa’da radikal değişikliklere sebep olan Rusya-Ukrayna savaşının neticesinde milyonlarca Ukraynalı mültecinin AB’ye sığınmasının Birliğin göç politikasına olası etkileri merak ediliyor.

Devamını Oku