İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-15 MAYIS 2022

AB GÜNDEMİ: Değişen Şartlar, Süregelen Krizler Gölgesinde Farklı Bir Avrupa Günü ve Avrupa’nın Geleceği Konferansı

Ukrayna’nın işgali ile değişen şartlar ve Avrupa’nın Geleceği Konferansı’nın sonuç önerileri bu yılki Avrupa Günü`ne damgasını vurdu.

Devamını Oku

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ: İlk Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Tarım Diyaloğu Gerçekleştirildi

Türkiye-AB arasında ilki gerçekleştirilen Yüksek Düzeyli Tarım Diyaloğu’nda gıda güvenliği için sürdürülebilir tarım, ticaret ve IPARD III programı ana gündem maddelerini oluşturdu.

Devamını Oku

AB GÜNDEMİ: Daha Demokratik Bir AB`ye Doğru: Avrupa Parlamentosu Seçim Yasasını Değiştirmeyi Öngören Teklif Kabul Edildi

Avrupa Parlamentosu seçimleriyle ilgili olan yasada reform yapılmasını ve ve diğer yenilikleri içeren teklif, Avrupa Parlamentosu üyeleri tarafından kabul edildi.

Devamını Oku

AB GÜNDEMİ: Birleşik Krallık Seçimleri ve Kuzey İrlanda Protokolü Çıkmazı

Birleşik Krallık yerel seçim sonuçları Boris Johnson hükümetini zora sokarken, Kuzey İrlanda Parlamento seçimlerinde Sinn Fein’in tarihi zaferi hem Kuzey İrlanda hükümet krizini hem de AB-BK arasındaki krizi tetikledi.

Devamını Oku

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ: DTÖ’nün Çelik ve İlaç Endüstrilerinde Türkiye-AB Arasındaki Anlaşmazlıklara İlişkin Kararları

Dünya Ticaret Örgütü açıkladığı kararlar ile Türkiye’nin ilaçlara ilişkin tedbirlerini küresel ticaret kurallarına uygun hale getirmesini tavsiye derken AB tarafından belirli çelik ürünlerine uygulanan tarifelere karşı Türkiye`yi haklı buldu.

Devamını Oku