İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19 ARALIK-2 OCAK 2011

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

2011 yılının son haftasına girilirken, Fransız Meclisi’nin sözde Ermeni soykırımı iddialarını reddetmeyi suç sayan yasa tasarısını kabul etmesi, Türkiye’de büyük tepkiye yol açtı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu söz konusu tasarıyı Türk-Fransız ilişkileri için çok yanlış ve talihsiz bir adım olarak nitelendirirken, Fransız Dışişleri Bakanı Alain Juppé Türkiye’ye tepkisini sağduyu sınırları içerisinde dile getirme çağrısında bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin düzenlediği sınır ötesi operasyonda 35 vatandaşımızın kaza sonucu hayatlarını kaybetmesi de yurt genelinde derin üzüntü yarattı.

Polonya’nın Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı’nın 31 Aralık 2011 tarihinde sona ermesiyle birlikte, Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinde yeni bir başlık açılmadan geçen üçüncü dönem başkanlığı da sona ermiş oldu. Bilindiği üzere, son olarak İspanya Dönem Başkanlığı sırasında Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı faslı 30 Haziran 2010 tarihinde açılmıştı. 1 Ocak 2012 tarihinde AB Dönem Başkanlığı’nı Polonya’dan devralan Danimarka ise, başkanlık programında önceliklerini daha ‘yeşil’, ‘dinamik’, ‘güvenli’ ve ‘sorumlu’ bir Avrupa oluşturmak olarak açıkladı.

Türkiye, Avrupa Birliği ile Türk vatandaşlarına uygulanan vize zorunluluğu konusundaki müzakerelerini sürdürürken, AB ile Ortaklık Anlaşması imzalama aşamasına gelen Ukrayna ile de vize muafiyeti anlaşması imzaladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç arasında imzalanan anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebileceği ülke sayısı da 2012 yılında 65’e yükselmiş olacak.

2011 yılının son haftasında, Türk Dış Politikası’na ilişkin öngörülerin yapıldığı Büyükelçiler Konferansları’nın dördüncüsü İstanbul ve Edirne’de gerçekleşti. Türkiye için bir diğer önemli gelişme de Azerbaycan ile 5 Milyar Dolar’lık bir doğalgaz anlaşmasının imzalanması oldu.

2012’ye girilirken, ekonomik krize karşı alınan önlemler gündemin önemli gelişmelerini oluşturdu. AB ülkeleri, IMF’ye 150 Milyon Avro katkı sağlama kararı aldı. Macaristan ve İtalya’da yeni kemer sıkma paketleri kabul edilirken, Yunanistan’da teknokrat Papadimos hükümetinin ülkeyi krizden çıkarmakta ilerleme kaydettiği, dolayısıyla Şubat ayında yapılması planlanan seçimlerin Nisan 2012 tarihine ertelendiği duyuruldu.  1 Temmuz 2013’te AB’nin 28’inci üye ülkesi olacak Hırvatistan’da ise, hükümet parlamentodan güvenoyu alarak resmen göreve başladı ve ülkenin AB’ye katılımına ilişkin referandumun 22 Ocak 2012’de yapılmasına karar verildi.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta ve iyi bir yeni yıl diliyoruz.