İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19 ARALIK-2 OCAK 2011

FRANSA MECLİSİ SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMININ REDDİNİ SUÇ SAYAN YASA TEKLİFİNİ KABUL ETTİ

Fransa Meclisi, 1915 olaylarıyla ilgili sözde soykırım iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifini kabul etti. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin liderliğini yaptığı Halk Hareketi Birliği Partisi (Union pour un Mouvement Populaire-UMP) mensubu Valerie Boyer tarafından verilen sözde soykırım tasarısının 577 milletvekilin bulunduğu Fransız Meclisi’ndeki oylamasına yalnızca 50 vekil katılırken, tasarı oy çokluğuyla onaylandı. Tasarının yasalaşması için Fransız Parlamentosu’nun üst kanadı olan Senato tarafından da onaylanması gerekiyor. Söz konusu tasarı Senato’da yasalaşırsa Fransa topraklarında sözde Ermeni soykırımı iddialarını reddetmek suç sayılacak ve cezası bir yıl hapis ve 45 bin Avro para cezası olacak.

Fransa Meclisi’nin sözde soykırım iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifini onaylamasına sert tepki gösteren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransa Ulusal Meclisi’nin aldığı kararla Ortadoğu’daki diktatörler arasında hiçbir fark olmadığını belirtti. Davutoğlu, Türkiye’nin onurlu bir devlet olarak sesini yükselteceğini, Fransızların bu bağnaz tutumuna ve Ermeni lobisinin sürekli tahrik etmeye çalıştığı tarihe dayalı nefret duygularına karşı mücadele edeceğini de sözlerine ekledi. Tarihin siyasetçiler tarafından değil tarihçiler tarafından yazılması ve tartışılması gerektiğini belirten Davutoğlu, Ermeni lobisinin etkisinde kalan birkaç Fransız siyasetçisinin Fransa-Türkiye ilişkilerine zarar vermesine izin verilmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Fransız Hükümeti’nden tasarının kabulü hakkında resmi bir açıklama gelmezken oylamadan önce tasarıya karşı olduğunu belirten Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppé de Türk makamlarına soğukkanlılık ve itidal çağrısında bulundu. Juppé, tasarının kabulünden sonra Ankara'nın açıkladığı tedbirlerle ilgili yaptığı açıklamada dileğinin, Türk dostlarının Fransız Meclisinin bu kararına aşırı tepki göstermemeleri olduğunu ifade etti. Fransız bakan, Ankara'nın olası yeni tedbirleriyle ilgili soruya verdiği cevapta, tedbirleri görüp değerlendireceklerini, mümkünse daha ileri gidilmemesini dilediklerini belirtti.