İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19 ARALIK-2 OCAK 2011

GKRY 1 OCAK 2012`DE AVRUPA GÜVENLİK VE SAVUNMA POLİTİKASI DÖNEM BAŞKANLIĞI’NI ÜSTLENECEK

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), 1 Ocak 2012 tarihinde AB Dönem Başkanlığı’nı devralan Danimarka’nın Avrupa Birliği Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası’na (OGSP) dâhil olmaması nedeniyle 1 Ocak-31 Aralık 2012 tarihlerinde Avrupa Konseyi'nin, güvenlik ve savunma alanlarındaki başkanlığını yürütecek. Böylelikle, GKRY Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı’nı 1 Temmuz 2012 – 31 Aralık 2012 tarihleri arasındaki altı aylık dönem için üstlenecek olmasına rağmen, yalnızca OGSP alanında 1 Ocak 2012 -31 Aralık 2012 tarihleri arasındaki bir yıllık süre boyunca AB Dönem Başkanı olacak.

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan GKRY Savunma Bakanı Dimitri İliadis, Danimarka'nın 1 Ocak 2012 itibariyle AB Dönem Başkanlığını devralacağını, ancak bu ülkenin, AB'nin Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası’na katılmaması nedeniyle bu konudaki Avrupa Konseyi Başkanlığı’nı GKRY’nin üstleneceğini belirtti.

İliadis, bu bağlamda bakanlığının güvenlik ve savunma konularında, Danimarka Dönem Başkanlığı’nın çok sayıdaki sorumluluğunu üstlenmiş olduğunu ifade ederek, hedeflerinin, dönem başkanlığını ciddiyetle yerine getirmek olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin, GKRY’nin AB Dönem Başkanlığına yönelik tepkileri ve AB ile ilişkilerini donduracağına dair açıklamalarıyla ilgili de yorumda bulunan İliadis, Türkiye’nin bu davranışıyla Avrupa'nın meşruiyeti ve kurumlarıyla çatıştığını iddia etti.

Dönem başkanlığını yürütecek bir ülke olarak, temsil edecekleri kurumlara karşı saygı ve tarafsızlıkla görev yapacakları iddiasını dile getiren İliadis, Türkiye'nin, Avrupa Konseyi Başkanlığı’yla işbirliğinde bulunmayı reddetmesi halinde zor durumda kalacağını, bu durumda sadece GKRY ile değil, Avrupa kurumları ve AB ile de karşı karşıya kalacağını sözlerine ekledi.