İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19 ARALIK-2 OCAK 2011

DÖRDÜNCÜ BÜYÜKELÇİLER KONFERANSI DÜZENLENDİ

Dördüncü Büyükelçiler Konferansı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında, yurtdışı ve yurt içinde görev yapan Büyükelçilerin katılımıyla 23 ve 30 Aralık 2011 tarihleri arasında düzenlendi. Bu sene, “Türk Dış Politikasının Temel Dayanakları: Demokratik Değerler ve Ulusal Çıkarlar” temasını taşıyan konferans, Ankara ve Edirne’de gerçekleştirildi.

Büyükelçiler konferanslarının, uluslararası gündemi meşgul eden çeşitli konuların ayrıntılı olarak değerlendirilmesi, geleceğe dönük projeksiyonlar üretilmesi ve bunlar temelinde dış politikamızda kısa ve uzun vadede izlenebilecek hareket tarzlarının belirlenmesi bakımından önem taşıdığı söylenebilir.

Açılış konuşması 23 Aralık’ta Ankara’da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından yapılan konferansın 28 Aralık’taki oturumuna AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da katıldı. Bakan Bağış, AB üyeliği perspektifi olmadan Türk diplomasisinin hedefine ulaşamayacağını belirtirken, reform sürecine sahip çıkarak, AB perspektifini koruyarak, AB sürecinin Türkiye için milli bir mesele ve devlet politikası olduğunu unutmadan çalışmaların sürdürüleceğinin altını çizdi.