İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19 ARALIK-2 OCAK 2011

TÜRKİYE VE UKRAYNA ARASINDA VİZE MUAFİYETİ ANLAŞMASI İMZALANDI

22 Aralık 2011 tarihinde Türkiye’yi ziyaret eden ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya gelen Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin ilk toplantısına da başkanlık etti. Görüşmelerin gündemini, vize muafiyeti ve serbest ticaret anlaşması ile Kırım Tatarları’nın durumu oluşturdu.

Türkiye ile Ukrayna arasında vize muafiyeti anlaşmasının imzalanmasına ilişkin bir açıklama yapan Başbakan Erdoğan, söz konusu anlaşmayı iki ülke arasında kişilerin, malların ve hizmetlerin serbest dolaşımına yönelik önemli bir adım olarak nitelendirirken, Yanukoviç ile serbest ticaret anlaşması konusunda da mutabık kaldıklarını dile getirdi. Başbakan Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2015 yılı sonuna kadar 20 Milyar Dolar’a, 2020 yılı sonuna kadar ise 40 Milyar Dolar’a ulaştırılmasını hedeflediklerini belirtti.

Toplantı sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, Yanukoviç’in ziyaretinin Türkiye ile Ukrayna arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 20’nci yıldönümüne yakın bir tarihte gerçekleştirilmesi açısından da önem taşıdığına dikkat çekti. Erdoğan, ayrıca, Türkiye ve Ukrayna arasındaki ilişkilere yön veren siyasi diyaloğun en üst düzeyde ve yoğunlukta sürdürüleceğini; bunun yanı sıra ulaştırma, enerji ve savunma sanayi gibi potansiyel taşıyan alanlarda da işbirliği geliştirileceğini kaydetti.

Görüşmelerde, Kırım Tatarları'nın durumuna ilişkin, Tatar toplumunun ekonomik, kültürel, siyasi ve sosyal sorunlarının giderilmesi için yapılabilecek katkılar da görüşüldü.