İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19 ARALIK-2 OCAK 2011

HOLLANDALI AŞIRI SAĞCI PARTİ TÜRKİYE’NİN NATO ÜYELİĞİNİ SORGULUYOR

Hollanda’da aşırı sağcı Özgürlük Partisi (Partij voor de Vrijheid – PVV) sözcüsü Marcial Hernandez, 26 Aralık tarihinde Hollanda Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bir NATO üyesi olarak güvenirliğinin sorgulanır hale geldiğini ifade etti. Söz konusu yaklaşım, Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders ve Milletvekili Wim Kortenoeven tarafından dile getirilen; Türkiye’nin İsrail’i ve Fransa’yı son dönemlerde yüzüstü bıraktığı iddialarına dayanıyor.

Bilindiği üzere, 2004 yılında Geert Wilders öncülüğünde kurulan Özgürlük Partisi, 2010 yılında oluşturulan Rutte Hükümeti’ne destek veriyor ve böylece Hollanda Parlamentosu’nda önemli bir rol oynuyor. Daha önceden Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi’nde yer alan Wilders, Türkiye’nin AB üyeliğine ve İslam’a karşı olan düşüncelerini daha etkin bir şekilde dile getirebilmek amacıyla aşırı sağcı Özgürlük Partisi’ni kurmuştu. Parti son dönemde, Türkiye’nin batı dünyasından ve kurumlarından uzaklaşması gerektiğine yönelik söylemini güçlendirdi.

Avrupa’da ve AB üye ülkelerinde özellikle küresel ekonomik krizin de etkisiyle aşırı sağın hızlı yükselişini gözlemek mümkün. Bu siyasi ortam, yabancı düşmanlığını artırarak hoşgörüyü azaltırken, Türkiye gibi bir ülkenin üyeliğine ilişkin tartışmaların da “negatif” kanada doğru kaymasına zemin hazırlıyor.