İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19 ARALIK-2 OCAK 2011

YUNANİSTAN’DA ERKEN SEÇİMLER NİSAN 2012 TARİHİNE ERTELENDİ

Ekonomik kriz ile boğuşan Yunanistan’da başa geçen Lukas Papadimos başbakanlığındaki geçici hükümetin uyguladığı başarılı mali ve parasal politikalar ile önlemler, 19 Şubat 2012’de öngörülen seçimlerin Nisan 2012’ye ertelenmesine yol açtı. Bu şartlarda, erken seçimlerin 8 Nisan 2012 tarihinde yapılması öngörülüyor. Bu karara iki ana partinin liderleri olan Yorgos Papandreu ile Antonis Samaras’ın da olumlu baktığı açıklandı.

Yunanistan’da Papadimos Hükümeti’nin başarı ile devam etmesinde en büyük payın, Yunanistan’ın borcuna ilişkin gönüllü tahvil değişimi (PSI) programını uygulamasında olduğu vurgulanırken hükümetin görevi ancak program tamamlandığı zaman bırakacağı belirtiliyor. Bu nedenle, daha önce 19 Şubat 2012 olarak öngörülen erken seçimlerin 8 Nisan 2012’den önce yapılmayacağı açıklandı.

Bu kapsamda, PSI programının ilk ayağıyla ilgili müzakerelerin ancak 15 Şubat’ta tamamlanacağı belirtilirken özel sektörün gönüllü olarak katılımını öngören sürecin 15 Şubat’tan sonra da devam edeceği ve önümüzdeki dönemde yatırımcılara çağrı yapılacağı açıklandı. Bu durum da pratikte, ilgili anlaşmaların onaylanması için Yunanistan Parlamentosu’nun Şubat ve Mart aylarında açık kalması ve çalışması gerektiğini ortaya koyuyor.

PSI programı kapsamında yapılacaklara ve erken seçim sürecine ilişkin Başbakan Papadimos’un Ocak ayı içerisinde bir açıklama yapması bekleniyor.