İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19 ARALIK-2 OCAK 2011

MACARİSTAN PARLAMENTOSU 2012 BÜTÇESİNİ VE MERKEZ BANKASI’NA İLİŞKİN TARTIŞMALI YASAYI KABUL ETTİ

20 Aralık 2012 tarihinde Macaristan Parlamentosu’nda tasarruf tedbirlerini içeren 2012 bütçesi kabul edildi. IMF ile kredi anlaşması için görüşmeler yapan Macaristan’da, Parlamento’nun büyük bir çoğunlukla onayladığı bütçenin 2012 yılı büyüme tahminini yüzde 1,5’tan yüzde 0,5 oranına çekeceği öngörülüyor. Ortalama enflasyonun ise yüzde 4,2 olması bekleniyor.

Kamu açığını GSYİH’nın yüzde 2,5’ine indirmeyi hedefleyen Orban, böylece Maastricht kriteri olan, en fazla yüzde 3 hedefini yakalamayı amaçlıyor. Büyüme tahminlerindeki ve Macar Forint’indeki düşüş bütçe açığını artırarak ülkeyi yeni tasarruf önlemleri almaya yöneltti.

Macaristan Parlamentosu, 30 Aralık 2011 tarihinde Merkez Bankası’nın bağımsızlığını kısıtlayan tartışmalı yasayı, 293 “evet”e karşılık 4 “hayır” oyla onayladı. Yeni yasaya göre, Başbakan, Merkez Bankası’nın üç başkan yardımcısını atama hakkını elde etti. Ayrıca, faizlerin belirlenmesine önemli rol oynayan ve önceden 7 üyesi bulunan Para Konseyi’nin üye sayısı 9’a çıkartılarak, bunların parlamento tarafından seçilmesi koşulu getirildi. Yasa, Merkez Bankası’nın bağımsızlığını kısıtlayarak, Başbakan Viktor Orban’ın Merkez Bankası üzerindeki gücünü artırıyor.

Avrupa Merkez Bankası, Macaristan Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ile ilgili endişelerini dile getirmiş; IMF ve AB yetkilileri de yasanın geçmesi halinde kurtarma paketi düzenlemenin zor olacağını belirtmişlerdi.