İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19 ARALIK-2 OCAK 2011

BOSNA HERSEK’TE SİYASİ PARTİLER HÜKÜMETİ KURMA KONUSUNDA ANLAŞMAYA VARDI

Toplantıda, Boşnakları temsil eden Demokrat Hareket Partisi (SDA) Genel Başkanı Süleyman Tihiç, 2010 seçimlerde birinci olan Sosyal Demokrat Parti (SDP) Genel Başkanı Zlatko Lagumciya, Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik,  Sırp Demokrat Partisi'nin (SDS) Genel Başkanı Mladen Bosiç ve Hırvat Demokratik Birlik Partisi (HDZ) Genel Başkanı Dragan Coviç arasında görüş birliğine varıldı.

Bosna Hersek Parlamentosu binasında düzenlenen toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan SDA Genel Başkanı Süleyman Tihiç, liderlerin devlet düzeyinde hükümetin kurulması konusunda uzlaştığını ifade etti.

Bosna Hersek Bakanlar Konseyi'nde bakanlıkların dağılımını ülkede yaşayan 3 milletin (Boşnak, Hırvat, Sırp) temsilcileri arasında paylaşıldığını ifade eden Tihiç, buna göre önümüzdeki dönemde Bosna Hersek Bakanlar Kurulu Başkanının Hırvat olacağını belirtti.

Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik'in daha önceki toplantılarda Sırp olması için ısrar ettiği Dışişleri Bakanının ise Boşnak olacağını kaydeden Tihiç, Dış Dicaret ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Bakanı ile Maliye Bakanının da Sırp olacağını bildirdi. Güvenlik Bakanının Boşnak olacağını belirten Tihiç, Adalet Bakanının Hırvat, Sivil İşleri Bakanının Sırp, İnsan hakları ve Mülteciler Bakanının Hırvat, Ulaşım ve İletişim Bakanı ile Savunma Bakanının ise Boşnak olacağını ifade etti.

Tihiç ayrıca, Boşnakları temsil eden partilere ait 4 bakanlığın birisinin, Bosna Sırp Cumhuriyeti'nden gelen Boşnakların temsilcilerine ait olduğunu sözlerine ekledi.

Hükümet krizi devam ettiği sürece Avrupa Birliği Bosnalı siyasi partilere hükümet krizine bir çözüm getirmeleri için yoğun baskı yapmış, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Bosna’ya ayırdığı 100 milyon dolarlık kredi paketi AB’nin girişimleri sonucu hükümet kurulana kadar dondurulmuştu. Bosna Hükümeti’nin kurulması konusunda anlaşmaya varılmasından sonra Bosna Hersek’in Avrupa Birliği’ne adaylık statüsü için başvurmasının da önü açılmış oldu.