İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19 ARALIK-2 OCAK 2011

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

2011 yılının son haftasına girilirken, Fransız Meclisi’nin sözde Ermeni soykırımı iddialarını reddetmeyi suç sayan yasa tasarısını kabul etmesi, Türkiye’de büyük tepkiye yol açtı.

Devamını Oku

DANİMARKA, AB DÖNEM BAŞKANLIĞI’NI POLONYA’DAN DEVRALDI

1 Ocak 2012 tarihi itibariyle Danimarka, AB Dönem Başkanlığını Polonya’dan devraldı.

Devamını Oku

FRANSA MECLİSİ SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMININ REDDİNİ SUÇ SAYAN YASA TEKLİFİNİ KABUL ETTİ

Fransa Meclisi, 1915 olaylarıyla ilgili sözde soykırım iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifini kabul etti.

Devamını Oku

BATI BALKANLAR, TÜRKİYE VE İZLANDA’YA TOPLAM BİR MİLYAR AVRO’LUK FON

Aralık 2011 sonu itibariyle Avrupa Komisyonu, Batı Balkanlar, Türkiye ve İzlanda’nın içinde bulunduğu AB’ye uyum sürecindeki ülkelerin reform sürecine destek olmak amacıyla toplamda 1 Milyar Avro’luk bir fon bütçesi ayırdığını açıkladı.

Devamını Oku

GKRY 1 OCAK 2012`DE AVRUPA GÜVENLİK VE SAVUNMA POLİTİKASI DÖNEM BAŞKANLIĞI’NI ÜSTLENECEK

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), 1 Ocak 2012 tarihinde AB Dönem Başkanlığı’nı devralan Danimarka’nın Avrupa Birliği Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası’na (OGSP) dâhil olmaması nedeniyle 1 Ocak-31 Aralık 2012 tarihlerinde Avrupa Konseyi`nin, güvenlik ve savunma alanlarındaki başkanlığını yürütecek.

Devamını Oku

HIRVATİSTAN, 22 OCAK’TA AB’YE KATILIMA İLİŞKİN REFERANDUMA GİDECEK

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Ivo Josipovic, 19 Aralık 2011 tarihinde yaptığı açıklamada Hırvatistan’ın AB üyeliğine ilişkin referandumun 22 Ocak 2012 tarihinde yapılacağını açıkladı.

Devamını Oku

HIRVATİSTAN’DA YENİ KURULAN HÜKÜMET GÜVENOYU ALDI

Hırvatistan’da 4 Aralık 2011 tarihinde yapılan seçimlerin galibi merkez sol görüşlü Kukuriku koalisyonu tarafından oluşturulan hükümet, Başbakan Zoran Milanovic tarafından 23 Aralık 2011 tarihinde Parlamento’ya sunuldu.

Devamını Oku

AB MALİYE BAKANLARI IMF FONUNA İLAVE KATKI YAPILMASI KONUSUNDA ANLAŞTILAR

AB Maliye Bakanları 19 Aralık 2011 tarihinde IMF fonuna, ülke kredileri şeklinde ilave 150 Milyar Avro katkı yapacaklarını açıkladılar. Bu kapsamda, Avro Alanı üyesi ülkelerin IMF fonuna sağlayacakları katkı miktarları şu şekilde olacak:

Devamını Oku

DÖRDÜNCÜ BÜYÜKELÇİLER KONFERANSI DÜZENLENDİ

Dördüncü Büyükelçiler Konferansı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında, yurtdışı ve yurt içinde görev yapan Büyükelçilerin katılımıyla 23 ve 30 Aralık 2011 tarihleri arasında düzenlendi.

Devamını Oku

TÜRKİYE VE UKRAYNA ARASINDA VİZE MUAFİYETİ ANLAŞMASI İMZALANDI

22 Aralık 2011 tarihinde Türkiye’yi ziyaret eden ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya gelen Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin ilk toplantısına da başkanlık etti. Görüşmelerin gündemini, vize muafiyeti ve serbest ticaret anlaşması ile Kırım Tatarları’nın durumu oluşturdu.

Devamını Oku

AB UKRAYNA İLE ORTAKLIK ANLAŞMASI İÇİN YARGI REFORMU YAPILMASINI ŞART KOŞTU

15’inci AB-Ukrayna Zirvesi, Ukrayna’yı temsilen Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in, AB’yi temsilen AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso’nun katılımıyla 19 Aralık 2011 tarihinde Kiev’de gerçekleşti.

Devamını Oku

HAVAYOLLARINA EMİSYON VERGİSİ AB ÜLKELERİNDE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD) tarafından alınan kararla, Emisyon Ticaret Sistemi’nin (Emissions Trading Scheme -ETS) Avrupa menşeli olmayan havayollarını da kapsayacak şekilde, havacılık alanında da uygulanmasına onay verildi.

Devamını Oku

YENİ KEMER SIKMA PAKETİ İTALYAN SENATOSU TARAFINDAN ONAYLANDI

İtalya’nın yeni teknokrat hükümetinin sunduğu kemer sıkma paketi 16 Aralık 2011 tarihinde Parlamento’dan geçtikten sonra 22 Aralık 2011 tarihinde Senato’dan da onay aldı.

Devamını Oku

YUNANİSTAN’DA ERKEN SEÇİMLER NİSAN 2012 TARİHİNE ERTELENDİ

Ekonomik kriz ile boğuşan Yunanistan’da başa geçen Lukas Papadimos başbakanlığındaki geçici hükümetin uyguladığı başarılı mali ve parasal politikalar ile önlemler, 19 Şubat 2012’de öngörülen seçimlerin Nisan 2012’ye ertelenmesine yol açtı.

Devamını Oku

MACARİSTAN PARLAMENTOSU 2012 BÜTÇESİNİ VE MERKEZ BANKASI’NA İLİŞKİN TARTIŞMALI YASAYI KABUL ETTİ

20 Aralık 2012 tarihinde Macaristan Parlamentosu’nda tasarruf tedbirlerini içeren 2012 bütçesi kabul edildi.

Devamını Oku

LİHTENŞTAYN SCHENGEN ÜYESİ OLDU

19 Aralık 2011 tarihi itibariyle Avrupa Birliği Konseyi, Lihtenştayn’ın Schengen Alanı’na katılımını onayladı.

Devamını Oku

BOSNA HERSEK’TE SİYASİ PARTİLER HÜKÜMETİ KURMA KONUSUNDA ANLAŞMAYA VARDI

3 Ekim 2010 tarihinde yapılan genel seçimlerden bu yana hükümetsiz olan Bosna Hersek’te Boşnak, Hırvat ve Sırp etnik grupların temsilcileri 29 Aralık 2011 tarihinde Saraybosna’da yaptıkları toplantıda yeni hükümeti oluşturma konusunda anlaşmaya vardı.

Devamını Oku

AB`DE "AKTİF YAŞLANMA VE KUŞAKLAR ARASI DAYANIŞMA YILI" BAŞLIYOR

2011 yılının "Avrupa Gönüllük Yılı" olmasının ardından, 1 Ocak 2012 itibariyle yaşlanan nüfusun dinamizmini korumak felsefesiyle "Aktif Yaşlanma ve Kuşaklar Arası Dayanışma" yılı başlıyor.

Devamını Oku