İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-18 ARALIK 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz haftaya, Avrupa Birliği’nde 9 Aralık 2011 tarihinde gerçekleşen AB Konseyi Zirve toplantısının kararları ve İngiltere’nin bu kararlara katılmak istemediği, muaf tutulmayı tercih ettiği damgasını vurmaya devam etti.

Devamını Oku

REFORM İZLEME GRUBU’NUN 24’ÜNCÜ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Reform İzleme Grubu’nun 24’üncü Toplantısı, 18 Aralık 2011 tarihinde Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun ev sahipliğinde Konya’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

EKONOMİK YÖNETİŞİME İLİŞKİN MEVZUAT PAKETİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

İstikrar ve Büyüme Paktı’nın güçlendirilmesi amacıyla geçtiğimiz Kasım ayında AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Konseyi’nce kabul edilen Mevzuat Paketi, 13 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe girdi.

Devamını Oku

SEKİZİNCİ DTÖ BAKANLAR KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Sekizinci Bakanlar Konferansı toplantısı 15 ve 17 Aralık 2011 tarihleri arasında Cenevre’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

POLONYA BAŞBAKANI DONALD TUSK AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA POLONYA DÖNEM BAŞKANLIĞINI DEĞERLENDİRDİ

Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı’nı 1 Ocak 2012 tarihinde Danimarka’ya devredecek olan Polonya’nın Başbakanı Donald Tusk, 14 Aralık 2011’de son kez Avrupa Parlamentosu üyelerine hitap etti.

Devamını Oku

TEK İZİN YÖNERGESİ AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA KABUL EDİLDİ

13 Aralık 2011 tarihinde Strazburg’da toplanan Avrupa Parlamentosu üyeleri, “Tek İzin” Yönergesini (Single Permit Directive) onayladı.

Devamını Oku

ÜYE DEVLETLER SINIR KONTROLÜNDEKİ YETKİLERİNE SAHİP ÇIKIYOR

13 Aralık 2011 tarihinde Brüksel’de bir araya gelen AB İçişleri Bakanları, Schengen Alanı’nın yönetişimini güçlendirmeyi ve istisnai durumlarda üye ülkelerin sınır kontrollerine başvurabilmesini öngören Avrupa Komisyonu önerilerini tartıştı.

Devamını Oku

KIBRIS GÖRÜŞMELERİNDE MÜLKİYET BAŞLIĞINA GELİNDİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas arasında, Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler çerçevesinde kapsamlı çözüm bulunması amacıyla gerçekleştirilen müzakereler devam ediyor. Aralık ayında yapılan görüşmelerin temel konusu mülkiyet başlığı.

Devamını Oku

YENİ “EKO-YENİLİK” EYLEM PLANI VE AVRUPA’NIN 2012 YEŞİL BAŞKENTİ AÇIKLANDI

AB’nin akıllı, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme için 2020 stratejisi kapsamında yer alan yeni eko-yenilik eylem planı, 15 Aralık 2011 tarihinde lanse edildi.

Devamını Oku

AB’NİN 2050 ENERJİ YOL HARİTASI AÇIKLANDI

Avrupa Komisyonu, 2050 Enerji Yol Haritası belgesini 15 Aralık 2011 tarihinde açıkladı. Avrupa ekonomisini 2050 yılında karbondan arındırmanın teknik ve iktisadi açıdan mümkün olduğunu ortaya koyan belgede, enerji arzını kesintiye uğratmadan ve rekabetçiliğe zarar vermeden bu hedefe ulaşmanın yolları ortaya koyuluyor

Devamını Oku

AVRUPA YATIRIM BANKASI’NDAN TÜRKİYE’YE MALİ DESTEK

Avrupa Yatırım Bankası (AYB), 15 Aralık tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’na (TCDD) 400 Milyon Avro tutarında kredi sağladı.

Devamını Oku

IMF, YUNANİSTAN’DA BAŞARISIZ OLDUKLARINI AÇIKLADI

Geçtiğimiz hafta Yunanistan’da incelemelerde bulunan IMF yetkililerinden Paul Thomsen, Yunanistan’ın ekonomik krizden çıkması için planlanan ve uygulamaya sokulan kalkınma programının şimdiye kadar başarısız olduğunu açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ, MISIR, ÜRDÜN, FAS VE TUNUS İLE TİCARİ ANLAŞMA MÜZAKERELERİNİ BAŞLATMAYA HAZIRLANIYOR

14 Aralık 2011 tarihinde gerçekleşen AB Dışişleri Bakanları Konsey toplantısında, Avrupa Birliği’nin Mısır, Ürdün, Fas ve Tunus ile ticari anlaşma müzakerelerini yakında başlatması için yeşil ışık yakıldı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU ÜYELERİ AB-FAS BALIKÇILIK ANTLAŞMASININ UZATILMASINI REDDETTİ

Avrupa Parlamentosu (AP) Üyeleri, 12-14 Aralık tarihlerinde yapılan AP genel kurulunda, Avrupa Komisyonu’nun AB ile Fas arasındaki Balıkçılık Anlaşması’nın Şubat 2012’ye kadar uzatılmasını öngören önerisini 326 hayır, 296 evet ve 58 çekimser oyla reddetti.

Devamını Oku

İSPANYA VE İTALYA’YA DAYANIŞMA FONU’NDAN 38 MİLYON AVRO VERİLECEK

13 Aralık tarihinde Avrupa Parlamentosu, 2011 yılı boyunca doğal afetlerden zarar gören İspanya’nın ve İtalya’nın birer bölgesi için toplam 38 Milyon Avro mali yardımda bulunulmasını onayladı.

Devamını Oku