İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 ARALIK 2011

AB BAKANI EGEMEN BAĞIŞ DANİMARKA’DA TEMASLARDA BULUNDU

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış 1 Ocak 2012 tarihinde AB Dönem Başkanlığı’nı Polonya’dan devralacak olan Danimarka’da temaslarda bulundu. Danimarka AB Bakanı Nicolai Wammen ile bir görüşme gerçekleştiren Egemen Bağış, görüşme sonrası yaptığı açıklamada Danimarka’nın dönem başkanlığı öncesinde fasıllar bazında Danimarkalı muhatabıyla fikir alışverişinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Wammen ile görüşmesinde Roj TV konusunu da gündeme getirdiğini belirten Bağış, Danimarka yargısına karışmak gibi bir niyeti olmadığını, ancak Danimarka’dan ‘müttefiki olan Türkiye’ye karşı şiddet çağrısı yapan yayınlara izin vermemesini’ beklediğini de sözlerine ekledi.

Danimarka ziyareti sırasında Danimarka-Türkiye İş Federasyonu tarafından düzenlenen ‘AB Sürecinde Türk İş Dünyasının Rolü’ başlıklı toplantıya da katılan Egemen Bağış, AB ülkelerinde yaşayan Türk toplumunun ekonomik gücü hakkında değerlendirmelerde bulundu. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde beş milyondan fazla Türk ve Türk kökenli insanın yaşadığına işaret eden Bağış, söz konusu Türklerin 640 bin kişiye iş verdiğini ve yılda 50 milyar Avro’luk ciro yaptığını ifade etti. Avrupa’daki Türk karşıtı önyargıları kırmanın yolunun kalpleri ve zihinleri kazanmaktan geçtiğini belirten bağış, Avrupa’daki Türk toplumunun başarı ve uyumunun kalp ve zihinleri kazanma yolunda büyük bir katkı sağladığını vurguladı.

Temaslarında vize konusuna da değinen Bağış, ekonomik kalkınma ile vize zorunluluğu arasındaki bağlantıya dikkat çekti. Birkaç yıl önce Avrupalı muhataplarının vize konusu açıldığında bu sorunu gündeme almak dahi istemediklerini hatırlatan Bağış, Türkiye’de kişi başına düşen milli gelirin 11 bin doları bulmasından sonra AB’nin Türkiye’ye vize kolaylığı sağlama kararı aldığını belirtti. Vize uygulamasının geleceği hakkında da tahminde bulunan Bağış, Türkiye’de kişi başına düşen milli gelirin 25 bin dolar seviyesine yükselmesi halinde Avrupa Birliği’nin Türk vatandaşlarına uyguladığı vizeyi kendiliğinden kaldıracağını öngördü.