İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 ARALIK 2011

HIRVATİSTAN AVRUPA BİRLİĞİ İLE KATILIM ANLAŞMASI`NI İMZALADI

Hırvatistan 9 Aralık 2011 tarihinde Avrupa Birliği’ne üye olma sürecinin son adımı olarak da nitelendirilen Katılım Anlaşması’nı Brüksel’de imzaladı. Katılım Anlaşması’na Hırvatistan Cumhurbaşkanı Ivo Josipoviç,  Hırvatistan Başbakanı Jadranka Kosor ve AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’un yanı sıra AB üyesi ülkelerin liderleri de imza attı.

Yugoslavya'nın parçalanması sürecinde 1991'de bağımsızlığını ilan eden Hırvatistan, üyelik müzakerelerine Türkiye ile aynı anda, 3 Ekim 2005'te başlamıştı. AB ile sürdürdüğü müzakereleri 6 yıldan kısa bir süre içinde sonlandıran Hırvatistan’ın 1 Temmuz 2013 tarihinde Avrupa Birliği’nin 28’inci üyesi olması bekleniyor.

Hırvatistan'da yargı reformu konusundaki endişelerin de giderilmesi ile, Haziran ayında müzakerelerin son dört başlığının da kapatılacağı duyurulmuştu. Avrupa Parlamentosu da 1 Aralık 2011 tarihinde Hırvatistan’ın AB’ye katılımını 564 evet oyuna karşılık 38 hayır oyuyla onaylamış, söz konusu onayın ardından Katılım Anlaşması’nın imzalanması için 9 Aralık 2011 tarihi belirlenmişti.

Katılım Anlaşması’nın imzalanmasından sonra düzenlenen törende konuşan AB Başkanı Herman Van Rompuy, birliğin Balkanların geri kalanına da kucak açmaya kararlı olduğunu kaydetti. Rompuy, "Hırvatistan'ın başarısı sıkı çalışma, sebat, siyasi cesaret ve kararlılıkla AB üyeliğinin ulaşılabilir bir hedef olduğunu gösteriyor. Hırvatistan Batı Balkanlar'ın geleceğinin Avrupa Birliği'nde yattığını somut şekilde gösteren bir örnek" diye konuştu.

Hırvatistan'ın AB’ye üyeliğinin planlandığı gibi 1 Temmuz 2012 tarihinde gerçekleşmesi için Katılım Anlaşması’nın bu tarihe kadar AB üyesi 27 ülkenin parlamentoları tarafından onaylanması gerekiyor.