İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 ARALIK 2011

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Avrupa’nın gündeminde AB Konseyi Zirvesi ve Zirve’de alınan kararlar bulunurken, Türkiye’deki gündem maddelerinin başında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün veto ettiği Sporda Şiddet Yasası’nın üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan yeniden Cumhurbaşkanı’na gönderilmesi vardı.

Devamını Oku

İKV DEĞİŞEN ORTADOĞU EKSENİNDE AB VE TÜRKİYE`Yİ TARTIŞTI

“Değişen Ortadoğu ve Kuzey Afrika Üzerine Türkiye ve Avrupa Perspektifleri” konulu yuvarlak masa toplantısı 10 Aralık 2011 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AB DEVLET VE HÜKÜMET BAŞKANLARI ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Devlet ve Hükümet Başkanları 9 Aralık 2011 tarihinde toplandı. Zirvenin ana gündemini ekonomik büyümenin sağlanmasına yönelik alınması gereken önlemler, üye ülkeler arası ekonomik yakınsama ve mali disiplinin güçlendirilmesi konuları oluşturdu.

Devamını Oku

AB BAKANI EGEMEN BAĞIŞ DANİMARKA’DA TEMASLARDA BULUNDU

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış 1 Ocak 2012 tarihinde AB Dönem Başkanlığı’nı Polonya’dan devralacak olan Danimarka’da temaslarda bulundu.

Devamını Oku

KARADAĞ İLE MÜZAKERELERE BAŞLANACAK ANCAK SIRBISTAN’IN ADAYLIĞI ERTELENİYOR

9 Aralık 2011 tarihinde bir araya gelen AB Hükümet ve Devlet Başkanları, Karadağ ile Haziran 2012’de müzakerelere başlanmasını onayladılar, ancak aday ülke statüsü almayı bekleyen Sırbistan’ın adaylığı konusundaki kararı Mart 2012 tarihindeki Zirve’ye ertelediler.

Devamını Oku

HIRVATİSTAN AVRUPA BİRLİĞİ İLE KATILIM ANLAŞMASI`NI İMZALADI

Hırvatistan 9 Aralık 2011 tarihinde Avrupa Birliği’ne üye olma sürecinin son adımı olarak da nitelendirilen Katılım Anlaşması’nı Brüksel’de imzaladı.

Devamını Oku

BELÇİKA’DA 540 GÜN ARADAN SONRA YENİ HÜKÜMET KURULDU

540 gündür hükümetsiz kalarak dünyada en uzun süre bir hükümet olmadan varlığını sürdüren ülke olma rekorunu kıran Belçika`da 6 siyasi parti, Valon Sosyalist Elio Di Rupo başkanlığında kurulacak yeni hükümet için anlaşmaya vardı.

Devamını Oku

HIRVATİSTAN VE SLOVENYA, MERKEZ SOL DEDİ

Biri AB ülkesi (Slovenya), biri de AB aday ülkesi (Hırvatistan) olan iki komşu ülkede 4 Aralık Pazar günü gerçekleşen genel seçimler sonrasında, her iki ülkede de merkez sol partiler iktidara geldi.

Devamını Oku

AB`DEN 2012 YILINDA GÜRCİSTAN VE MOLDAVYA İLE STA MÜZAKERELERİNİ BAŞLATMA KARARI

Avrupa Birliği’nin Gürcistan ve Moldova ile, 2012 yılında Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması (Deep and Comprehensive Free Trade Agreement) imzalanması için müzakerelerin başlatılmasına karar verildiği açıklandı.

Devamını Oku

AB ÇEVRE PROJELERİNE DAHA FAZLA BÜTÇE AYIRIYOR

Avrupa Birliği’nin 2014-2020 yılları arasındaki bütçesi kapsamında çevre ile ilgili projelere sağlanan mali yardım yaklaşık yüzde 52 artırılıyor.

Devamını Oku

SÜT ÜRÜNLERİNDE AKDİ İLİŞKİLER KONUSUNDA UZLAŞMAYA VARILDI

AB Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu tarafından 6 Aralık 2011 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda süt ürünleri sektöründe üretici kuruluşlarına tedarik zincirinde daha güçlü bir ses vermeyi amaçlayan yasa tasarısında uzlaşmaya varıldı.

Devamını Oku