İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21 KASIM-4 ARALIK 2011

DAVUTOĞLU TÜRKİYE’NİN SURİYE’YE YÖNELİK YAPTIRIM KARARINI AÇIKLADI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 1 Aralık 2011 günü yapılan basın toplantısında Suriye’ye yönelik yaptırım kararlarını açıkladı. Suriye yönetiminin bölgede akan tarihi akışı, tarihin normalleşme sürecini yanlış yorumladığını belirten Davutoğlu, yönetimin ciddi bir sarmal ve kısır döngünün içine girdiğini belirtti. Bakan Davutoğlu, bu kısır döngünün içini girilmemesi için her türlü çabayı sarf ettiklerini de vurguladı; fakat Suriye yönetiminin her türlü tavsiye ve uyarılara rağmen, demokratik açılımlarından daha çok şiddet sarmalı içine giren güvenlik politikalarına ağırlık verdiğinin altını çizdi.

Suriye halkı ve bölge için kaygılı olduklarını yineleyen Dışişleri Bakanı, bölgeyi kuşatma altına almaya başlayan etnik ve mezhepsel kimlik temelli siyaset anlayışı ve bunun uzantısı olan çatışmaların bütün bölge için bir tehdit niteliği taşıdığını hatırlatarak, bu tehdidin ancak bir demokratik uzlaşı kültürünün inşası ile bertaraf edilebileceğini vurguladı.

Davutoğlu hükümet tarafından ilk aşamada alınması kararlaştırılan önlemleri şu şekilde özetledi:

  • Suriye’de halkıyla barışık meşru bir yönetim işbaşına gelene kadar Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi mekanizmasının askıya alınması.
  • Suriye’de temel liderlik kadrosu mensubu olup, haklarında halka karşı şiddete ve hukuk dışı yöntemlere başvurduklarına dair iddialar bulunan bazı yetkililere seyahat yasağı konulması ve bu kişilerin ülkemizdeki malvarlıklarının dondurulması; Suriye rejiminin kuvvetli destekçisi konumundaki tanınmış bazı iş adamlarına da benzer tedbirlerin getirilmesi.
  • Suriye Ordusu’na her türlü silah ve askeri malzemenin satış ve tedarikinin durdurulması.
  • Türkiye toprakları, hava sahası ve karasuları kullanılmak suretiyle üçüncü ülkelerden Suriye’ye silah ve askeri malzeme transferi yapılmasının uluslararası hukuka uygun olarak engellenmesi.
  • Suriye Merkez Bankası ile ilişkilerin durdurulması.
  • Suriye Hükümeti’nin Türkiye’deki finansal varlıklarının dondurulması.
  • Suriye Hükümeti ile kredi ilişkilerinin durdurulması.
  • Mevcut işlemler hariç, Suriye Ticaret Bankası (Commercial Bank of Syria) ile işlemlerin durdurulması.
  • Suriye’deki altyapı projelerinin finansmanı için imzalanan Eximbank kredi anlaşmasının askıya alınması.

Bakan Davutoğlu Suriye yönetimine karşı uygulanması öngörülen bu önlemlerle ilgili olarak gözetilen temel ilkenin her şeyden önce, Suriye halkının incitilmesine, yönetimin hatalarından dolayı halkın eza ve cefa çekmesine mahal verilmemesi olduğunu özellikle vurguladı.