İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21 KASIM-4 ARALIK 2011

AVRUPA PARLAMENTOSU HIRVATİSTAN’IN 2013’TE AB’YE KATILMASINI ONAYLADI

1 Temmuz 2013’te AB’ye üye olması öngörülen Hırvatistan’ın katılım süreci Avrupa Parlamentosu tarafından da onaylandı. Parlamento kararı, 564 “evet” oyuna karşı 38 “hayır” oyu ile onayladı.

Böylelikle Hırvatistan, kendisinden daha küçük bir ülke olan Slovenya’dan sonra, Yugoslavya’nın dağılmasıyla ortaya çıkan devletlerden AB’ye üye olan ikinci ülke, ayrıca AB’nin 28’inci üye ülkesi olacak.  Karardan sonra yaptığı açıklamada AP Başkanı Jerzy Buzek, “AB’nin Hırvatistan’ı istediğinin açık bir sinyalini verdiklerini” dile getirdi. Bundan sonraki aşamalar, öncelikle, 9 Aralık’taki AB Konseyi Zirvesi’nde katılım antlaşmasının Hırvatistan ve diğer üye ülkeler tarafından imzalanması olacak. Daha sonra, Hırvatistan’da AB üyeliği için bir referandum düzenlenecek ve karar halkın iradesine sunulacak. Daha sonra kararın, tüm AB üye ülkeleri tarafından, ulusal parlamentolarında onaylanması gerekiyor. Sadece bir veto bile üyeliği engellemeye yetiyor.

Yaklaşık 20 sene önce Balkanlar’da ortaya çıkan sivil savaş nedeniyle Yugoslavya’dan ayrılan Hırvatistan, AB ile katılım müzakerelerini Haziran 2011’de tamamlamıştı. 4,2 milyon nüfusa sahip ülke, 1 Temmuz 2013 tarihinde AB’ye üye olduktan sonra, AB bölgesel fonlarından bölgesel kalkınma için yüz milyonlarca Avro kullanacak.