İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21 KASIM-4 ARALIK 2011

HOLLANDA MAHKEMESİ VİZE KONUSUNDA TÜRK VATANDAŞLARININ LEHİNE KARAR VERDİ

Hollanda'da, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında imzalanan 1963 tarihli Ankara Anlaşması ve Katma Protokol’e dayanılarak kazanılan davalara bir yenisi daha eklendi. 3 sene önce Hollanda'da yasadışı bulunduğu gerekçesiyle hakkında sınır dışı kararı verilerek, 150 Avro para cezasına çarptırılan Hamza Gürateş'in açtığı davada Delft Ceza Mahkemesi, Ankara Anlaşması'nı gerekçe göstererek Gürateş'e Türk vatandaşı olduğu için para cezasının verilemeyeceğine hükmetti.

Gürateş'in avukatı Ejder Köse tarafından yapılan açıklamada, Ankara Anlaşması ve 1973 tarihli Katma Protokol'de Türk vatandaşlarının en fazla 3 ay süreyle AB'ye vizesiz girebileceklerinin net bir şekilde yer aldığı belirtilerek, "Davayı bu temelde açtık. Mahkeme de bizi haklı buldu. Mahkeme, Türk vatandaşlarının 3 ay süreyle vizesiz AB'ye girebileceklerini, Gürateş'in yakalandığı anda ne zaman Hollanda'ya girdiğinin belli olmadığını, dolayısıyla 3 aylık sürenin tamamlanıp tamamlanamadığının tespit edilemediğini ve bu yüzden para cezasının verilemeyeceğine hükmetti" ifadelerine yer verildi.

Avrupa genelinde Ankara Anlaşması dayanak gösterilerek ilk kez bir ceza davasının kazanıldığını ileri süren Köse, bu yüzden alınan kararın son derece önemli olduğuna ve emsal niteliği taşıdığına dikkati çekti.

Hollanda'da yasadışı bulunma durumlarında verilen para cezalarının kişilerin sicillerine kaydedildiğine işaret eden Köse, "Aslında müvekkilime verilen para cezası yüksek değildi. Ama bu durumda para cezası aldığınız zaman sizin sicilinize yazılıyor ve bir daha herhangi bir vize almanız mümkün olmuyor. Önemi buradan kaynaklanıyor" dedi.