İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21 KASIM-4 ARALIK 2011

İSTANBUL, 2012 AVRUPA SPOR BAŞKENTİ SEÇİLDİ

İstanbul yapılan incelemeler sonucu 2012 Avrupa Spor Başkenti seçildi ve bu unvanı 30 Kasım’da Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen törenle aldı. Brüksel’de düzenlenen törene Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile İstanbul Büyükşehir Belediye  (İBB) Başkanı Kadir Topbaş katıldı. Bunun yanı sıra eski milli futbolcu ve AKP İstanbul Milletvekili Hakan Şükür ve Eski Milli Basketbolcu İbrahim Kutluay da törene katılan isimler arasındaydı.

Unvanı 2011 Avrupa Spor Başkenti Valensiya’dan (İspanya) alan İstanbul, 2013 yılında Anvers’e (Belçika) teslim edecek. Törende bir konuşma yapan Topbaş, İstanbul’un çok büyük bir şehir olmasına rağmen spor yapmaya imkan verecek koşullara sahip olduğunu ve Avrasya Maratonu’nun bunun çok iyi bir örneği olduğunu dile getirdi.

Bilindiği gibi İstanbul’un Avrupa Spor Başkenti seçildiği Ab Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İBB Başkanı Kadir Topbaş ve Avrupa Spor Başkentleri ve Şehirleri Birliği Federasyonu (ACES) Başkanı Gian Francesco Lupattelli tarafından düzenlenen toplantıda açıklanmıştı. Avrupa Spor Başkentleri ile ilgili detaylı bilgiye şu adresten ulaşılabilir; http://www.aces-europa.eu/Default.aspx