İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21 KASIM-4 ARALIK 2011

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, hem Türkiye hem de Avrupa Birliği yine yoğun bir haftaya şahit oldu. Öncelikle, hem Türkiye hem de AB, Suriye’deki gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor. Bu bağlamda, Suriye’ye birçok yeni ekonomik yaptırım kararı alındı.

Devamını Oku

AVRO ALANI VE AB EKONOMİ VE MALİYE BAKANLARI TOPLANTILARI YAPILDI

29 Kasım 2011 tarihinde toplanan Avro Alanı Maliye Bakanları Avro Alanı’nda krize karşı istikrar önlemleri üzerine bir görüşme gerçekleştirdiler. Bu kapsamda Avrupa Mali İstikrar Fonu’nun (EFSF) 26-27 Ekim 2011 tarihinde alınan kararlar doğrultusunda genişletilmesinin detaylarını sonuçlandırdılar.

Devamını Oku

ADALET BAKANI SADULLAH ERGİN İLE ŠTEFAN FÜLE BİRARAYA GELDİ

T.C. Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle, 29 Kasım’da Brüksel’de bir araya geldi.

Devamını Oku

DAVUTOĞLU TÜRKİYE’NİN SURİYE’YE YÖNELİK YAPTIRIM KARARINI AÇIKLADI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 1 Aralık 2011 günü yapılan basın toplantısında Suriye’ye yönelik yaptırım kararlarını açıkladı. Suriye yönetiminin bölgede akan tarihi akışı, tarihin normalleşme sürecini yanlış yorumladığını belirten Davutoğlu, yönetimin ciddi bir sarmal ve kısır döngünün içine girdiğini belirtti.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI`NIN İRAN VE SURİYE’YE YENİ YAPTIRIM KARARLARI

AB ülkeleri Dışişleri Bakanları 1 Aralık 2011’de gerçekleştirilen toplantıda İran’a ve Suriye’ye yönelik yaptırımları tartıştı. Bakanlar, İran’ın nükleer programı konusundaki endişelerini dile getirdikten sonra 37 özel kişinin ve 143 kuruluşun malvarlıklarının dondurulması konusundaki ortak kararlarını açıkladılar.

Devamını Oku

KIBRIS GÖRÜŞMELERİ ARALIK AYINDA DA DEVAM EDİYOR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas arasında, Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler çerçevesinde kapsamlı çözüm bulunması amacıyla gerçekleştirilen yoğunlaştırılmış müzakereler Aralık ayında da devam ediyor.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU HIRVATİSTAN’IN 2013’TE AB’YE KATILMASINI ONAYLADI

1 Temmuz 2013’te AB’ye üye olması öngörülen Hırvatistan’ın katılım süreci Avrupa Parlamentosu tarafından da onaylandı. Parlamento kararı, 564 “evet” oyuna karşı 38 “hayır” oyu ile onayladı.

Devamını Oku

ALMAN BAKAN SIRBİSTAN’A RESMİ ADAYLIK STATÜSÜ VERİLMESİNE KARŞI OLDUĞUNU BELİRTTİ

AB üyesi 27 ülkenin 9 Aralık 2011 tarihindeki zirvede Sırbistan dahil Genişleme konusu ile ilgili de bir araya gelmesine birkaç gün kala Alman Savunma Bakanı Thomas de Maizière’in Sırbistan’a resmi adaylık statüsünün tanınmasının veto edilebileceği yönündeki açıklaması, Avrupa Birliği’ndeki genişleme konusundaki tartışmaları tekrar alevlendirdi.

Devamını Oku

HOLLANDA MAHKEMESİ VİZE KONUSUNDA TÜRK VATANDAŞLARININ LEHİNE KARAR VERDİ

Hollanda`da, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında imzalanan 1963 tarihli Ankara Anlaşması ve Katma Protokol’e dayanılarak kazanılan davalara bir yenisi daha eklendi.

Devamını Oku

YENİLENEN GÖÇMEN VASIFLARINA İLİŞKİN YÖNERGE AB KONSEYİ’NDE KABUL EDİLDİ

24 Kasım 2011 tarihinde AB Konseyi, sığınma paketi kapsamında yer alan 2004/83 AT sayılı “Vasıf Yönergesi”nin tadil edilmiş halini onayladı.

Devamını Oku

BAZI ÜRÜNLERDE GÜMRÜK VERGİLERİNİN ASKIYA ALINMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında bazı ürünlerde gümrük vergilerinin müştereken askıya alınması ve otonom tarife kontenjanı açılması talep edilen ürünlere ilişkin Tebliğ, 1 Aralık 2011 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlandı.

Devamını Oku

AVRUPA OTOMOBİL ÜRETİCİLERİ 2012 YILINA İLİŞKİN BEKLENTİLERİNİ AÇIKLADI

Avrupa Birliği’nin küresel rekabet gücünün artırılmasında önemli bir role sahip olan “21. yüzyıl için Rekabetçi Otomotiv Düzenleyici Sistemleri” Grubu (CARS 21), Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı (Sanayi ve Girişimcilikten Sorumlu Komisyon Üyesi) Antonio Tajani başkanlığında 2 Aralık tarihinde bir toplantı gerçekleştirdi.

Devamını Oku

İSTANBUL, 2012 AVRUPA SPOR BAŞKENTİ SEÇİLDİ

İstanbul yapılan incelemeler sonucu 2012 Avrupa Spor Başkenti seçildi ve bu unvanı 30 Kasım’da Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen törenle aldı.

Devamını Oku

YENİ ARAŞTIRMA VE YENİLİKÇİLİK PROGRAMI “HORİZON 2020”

Avrupa Komisyonu’nun Araştırma, Yenilikçilik ve Bilimden Sorumlu Üyesi, Marie Geoghegan-Quinn, 30 Kasım 2011 tarihinde Avrupa Birliği’nin 2014 ve 2020 yılları arasında yürüteceği yeni araştırma ve yenilikçilik Programı, “Horizon 2020”nin kapsamını açıkladı.

Devamını Oku

AB EKONOMİ GÜVEN ENDEKSİ DÜŞÜYOR

Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Mali İşler Genel Müdürlüğü’nün AB’de düzenli olarak yürüttüğü piyasa araştırmaları çerçevesinde 29 Kasım’da açıklanan verilere göre Ekonomi Güven Endeksi Kasım ayında bir önceki aya göre Avro Alanı’nda 1,1 puan düşerek 93,7’ye, AB’de ise 1 puan düşerek 92,8’e indi.

Devamını Oku

KOMİSYON`DAN SÜRDÜRÜLEBİLİR BALIKÇILIK İÇİN 6,5 MİLYAR AVRO’LUK FON

Avrupa Komisyonu, 2 Aralık’ta 2014-2020 mali döneminde AB balıkçılık ve denizcilik politikaları için Avrupa Denizcilik ve Balıkçılık Fonu’na (European Maritime and Fisheries Fund- EMFF) ilişkin tüzük taslağını kabul etti.

Devamını Oku

11 ÜLKENİN EUOBSERVER’DA YAYIMLANAN MAKALENİN İKV TARAFINDAN YAPILAN TÜRKÇE TERCÜMESİ

“AB ve Türkiye: Fırtınaların içinde daha güvenli bir yola doğru”

Devamını Oku