İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 KASIM 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin gündeminde Ortadoğu’daki sıcak gelişmeler, İstanbul’da gerçekleşen EUROMED Toplantısı ve Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten ve Genişlemeden Sorumlu üyelerinin Türkiye ziyaretleri vardı.  Özellikle Suriye’deki Başar Esad rejiminin muhaliflere yönelik şiddet uygulamaları gerek Türk Hükümeti tarafından, gerek Avrupa Parlamentosu Hıristiyan Demokrat Grubu tarafından bir kez daha kınandı.

Arap Baharı ve Suriye’deki insan hakları ihlalleri İstanbul’da 16-18 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen Avrupa-Akdeniz Ekonomik ve Sosyal Konseyler ve Benzeri Kuruluşlar (EUROMED) Zirvesi’nin de baş gündem maddelerinden biriydi. Zirvenin diğer önemli gündemi de Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin değerlerinin Akdeniz havzasında da temsil edilmesi ve güçlendirilmesi için oynadığı roldü. Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Štefan Füle, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu EUROMED Zirvesi’nde yaptıkları konuşmalarda Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik süreci, demokratikleşme ve AB değerlerini temsil etme arasındaki kuvvetli bağlara dikkat çektiler.

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Štefan Füle ve Ticaretten Sorumlu Üyesi Karel De Gucht da Türkiye ziyaretleri esnasında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile de biraraya geldiler. Türkiye-AB ilişkilerindeki durgunluk ve tıkanıklığı aşmak için Ekim 2011’de oluşturdukları ‘pozitif gündem’ hakkında ayrıntılı bilgi veren Füle, ‘pozitif gündem’in tam üyelik sürecine alternatif değil müzakere sürecini tamamlayıcı bir unsur olduğunun da altını çizdi.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.