İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 KASIM 2011

İTALYA’DA YENİ KABİNE AÇIKLANDI

Berlusconi’nin istifası üzerine, Cumhurbaşkanı Napolitano’nun yeni hükümeti kurmakla görevlendirdiği Mario Monti, teknokratlardan oluşan yeni bir kabine oluşturdu. İtalyan Parlamentosu’nun her iki kanadından güvenoyu almasının ardından Monti’in kurduğu hükümet resmi olarak 18 Kasım 2011 tarihinde göreve başladı. Ayrıca, yeni hükümetin 2013 yılına kadar görevde kalacağı açıklandı.

Monti Başbakanlık görevinin yanı sıra Ekonomi ve Maliye Bakanlığı görevini de üstlenecek. Yeni kabinede İtalyan Bankası Intesa Sanpaolo'nun Yönetim Kurulu Başkanı Corrado Passera, Altyapı, Kalkınma ve Ulaştırma Bakanı; İtalya’nın ABD Büyükelçisi Giulio Terzi, Dışişleri Bakanı;  AB İlk Derece Mahkemesi Hâkimi Enzo Moavero Milanesi, Avrupa İşleri Bakanı;  NATO'nun Askeri Komite Başkanı Amiral Giampaolo Di Paola Savunma Bakanı olarak görev aldı

Hükümetin kurulmasının ardından, Başbakan Monti kemer sıkma programını açıklayan Monti, söz konusu programın dayandığı üç temelin mali disiplin, ekonomik büyüme ve toplumsal adalet olduğunu açıkladı. Program dahilinde açıklanan önlemler arasında, işgücü piyasasında ve özellikle emeklilik sisteminde reformların yürütülmesi, vergi kaçakçılığı ile daha etkin mücadele edilmesi ve işletmelerin büyümeleri için vergi kolaylıklarının sağlanması bulunuyor.