İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 KASIM 2011

YUNANİSTAN’DA YENİ HÜKÜMET GÜVENOYU ALDI

Yunanistan’da Lukas Papadimos Başbakanlığı’nda kurulan geçici kriz hükümeti, 17 Kasım 2011 tarihinde Yunanistan Parlamentosu’ndan güvenoyu aldı.

Papadimos Hükümeti, oylama öncesinde gündemini meclise sundu. 293 milletvekilinin katıldığı oylamada hükümet, 38 “hayır” oyuna karşı 255 kabul oyuyla güvenoyu almış oldu. Başbakan Papadimos yaptığı konuşmada, “ülkenin dışarıya karşı güveninin yeniden sağlanması ve herkesin üzerine düşeni çekinmeden yapması gerektiğini” belirtti. Ayrıca, Yunanistan’ın Avro Alanı’nda olmasının krizle mücadele kritik bir faktör olduğunu belirterek, Avro Alanı’ndan çıkmadan bu krizi, kamu harcamalarını kısarak ve yeni kalkınma planları ile aşmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Güvenoyu yoklamasında yeni hükümete “hayır” oyu veren milletvekillerinden biri de PASOK’un İskeçe’den Türk asıllı milletvekili Çetin Mandacı oldu. Mandacı açıklamasında, ülkenin sağ partileri Yeni Demokrasi Partisi (Nea Demokratia) ve Ortodoks Halk Partisi’nin (LAOS) olduğu bir hükümete güvenoyu veremeyeceğini belirtti. Mandacı ayrıca, bu iki partinin ve liderlerinin geçmiş dönemlerde Yunanistan’daki Türk azınlığa karşı aşırı sağcı söylemlerinin olduğunu bu nedenle hayır oyu verdiğini, Başbakan Papadimos’un şahsına ilişkin herhangi bir durum olmadığını açıkladı. Bunun yanında, Yunanistan Parlamentosu’ndaki ikinci Türk asıllı milletvekili olan PASOK mensubu Ahmet Hacıosman ise yeni hükümete “evet” oyu verdi.