İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 KASIM 2011

FİNLANDİYA SCHENGEN VETOSUNU KALDIRDI

Hatırlanacağı gibi, 22 Eylül 2011 tarihli AB Adalet ve İçişleri Konseyi toplantısında, Hollanda ve Finlandiya’nın ret oyu kullanması neticesinde Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen üyeliği engellenmişti. 14 Kasım 2011 tarihinde ise sürpriz bir gelişme yaşandı ve Finlandiya, ret oyunu geri çektiğini açıkladı. Helsinki hükümeti, iki aşamalı genişleme önerisini desteklediklerini belirtti.

Schengen Alanı’nın genişletilmesini ilgilendiren kararlar Konsey’de oybirliğiyle alındığından, tek bir üye ülkenin dahi ret oyu kullanması karar sürecini sekteye uğratabiliyor. Böylelikle Hollanda dışındaki tüm Üye Devletler, AB Dönem Başkanı Polonya’nın “aşamalı genişleme” önerisi üzerinde uzlaşırken, Hollanda süreci bloke eden tek ülke durumuna düştü. Hollanda, tüm teknik kriterleri karşılamasına rağmen, Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen üyeliğine yolsuzluk ve organize suçlarla mücadelede yeterince ilerleme kaydedilmediği ve dolayısıyla AB sınırlarını koruyacak durumda olmadıkları gerekçesiyle karşı çıkıyor. Hollanda Göç Bakanı Gerd Leers tarafından yapılan açıklamalarda, Şubat 2012’de yayımlanması öngörülen Avrupa Komisyonu raporunu beklemek istedikleri, o tarihe kadar Hollanda’nın tutumunu gözden geçirmeye istekli olmadığı belirtiliyor.

Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Baconschi, Hollanda’nın yıl sonuna kadar tutumunu değiştirmesi yönünde “hayallere” kapılmadığını belirtse de, Finlandiya vetosunun kaldırılmasını olumlu bir adım olarak nitelendirdi ve Romanya’nın Finlandiya ile ikili polis işbirliğini yoğunlaştıracağı ve gerekli bilgi akışında bulunacağı yönünde taahhütte bulundu. 

Özellikle Fransa ve Almanya’nın talebi üzerine geliştirilen söz konusu “aşamalı genişleme” kapsamında, Bulgaristan ve Romanya’nın hemen Schengen Alanı’na katılmaları yerine,  Mart 2012 tarihinden itibaren hava ve deniz sınırlarındaki kontrollerin; en geç Temmuz 2012 tarihinde ise kara sınırındaki kontrollerin kaldırılması öngörülüyor. Böylelikle, üye ülkelerden gelecek olası tepkilerin azaltılması ve zaman kazanılması amaçlanıyor.

İKV Kıdemli Uzmanı Zeynep Özler tarafından hazırlanan “Schengen Alanı’nda Neler Oluyor?” konulu değerlendirme notunda, Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen Alanı’na katılımına ilişkin daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Söz konusu değerlendirme notuna      http://www.ikv.org.tr/images/upload/data/files/41-schengenalani-zeynep-kasim2011.pdf    adresinden ulaşılabilir.