İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 KASIM 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin gündeminde Ortadoğu’daki sıcak gelişmeler, İstanbul’da gerçekleşen EUROMED Toplantısı ve Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten ve Genişlemeden Sorumlu üyelerinin Türkiye ziyaretleri vardı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ÜYELERİ FÜLE VE DE GUCHT 17-18 KASIM 2011’DE TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle ile Ticaretten Sorumlu Üyesi Karel De Gucht 17-18 Kasım 2011 tarihlerinde İstanbul’u ziyaret ettiler.

Devamını Oku

EUROMED ZİRVESİ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİ

Avrupa-Akdeniz Ekonomik ve Sosyal Konseyler ve Benzeri Kuruluşlar (EUROMED) Zirvesi 16-18 Kasım 2011 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti.

Devamını Oku

HIRVATİSTAN’IN 2013’TE AB ÜYESİ OLMASI AP DIŞİŞLERİ KOMİSYONU’NDA ONAYLANDI

Avrupa Birliği katılım müzakerelerine Türkiye ile birlikte Ekim 2005’te başlayan Hırvatistan’ın Avrupa Komisyonu’nun teklifi ile Temmuz 2013’te AB’nin 28’inci üyesi olması, geçtiğimiz hafta Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu’nda (AFET) bire karşı 65 oyla onaylandı.

Devamını Oku

İTALYA’DA YENİ KABİNE AÇIKLANDI

Berlusconi’nin istifası üzerine, Cumhurbaşkanı Napolitano’nun yeni hükümeti kurmakla görevlendirdiği Mario Monti, teknokratlardan oluşan yeni bir kabine oluşturdu. İtalyan Parlamentosu’nun her iki kanadından güvenoyu almasının ardından Monti’in kurduğu hükümet resmi olarak 18 Kasım 2011 tarihinde göreve başladı.

Devamını Oku

YUNANİSTAN’DA YENİ HÜKÜMET GÜVENOYU ALDI

Yunanistan’da Lukas Papadimos Başbakanlığı’nda kurulan geçici kriz hükümeti, 17 Kasım 2011 tarihinde Yunanistan Parlamentosu’ndan güvenoyu aldı.

Devamını Oku

İSPANYA GENEL SEÇİMLERİNİ SAĞ GÖRÜŞLÜ HALK PARTİSİ KAZANDI

20 Kasım 2011 tarihinde gerçekleşen İspanya Genel Seçimleri geçerli oyların yüzde 44’ünü kazanan sağ görüşlü Halk Partisi’nin (PP) zaferiyle sonuçlandı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, BULGARİSTAN VE ROMANYA’DAKİ İŞÇİLERİN AB’DE SERBEST DOLAŞIMINA İLİŞKİN RAPORUNU YAYIMLADI

11 Kasım 2011 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan raporda, hâlihazırda Bulgaristan ve Romanya’dan gelen işçilerin Birlik genelinde serbest dolaşımına yönelik geçici düzenlemelerin üye ülkelerdeki uygulamaları ve işgücü hareketliliğinin üye ülke ekonomileri üzerindeki etkileri yer alıyor.

Devamını Oku

FİNLANDİYA SCHENGEN VETOSUNU KALDIRDI

Hatırlanacağı gibi, 22 Eylül 2011 tarihli AB Adalet ve İçişleri Konseyi toplantısında, Hollanda ve Finlandiya’nın ret oyu kullanması neticesinde Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen üyeliği engellenmişti. 14 Kasım 2011 tarihinde ise sürpriz bir gelişme yaşandı ve Finlandiya, ret oyunu geri çektiğini açıkladı.

Devamını Oku

DÜNYA ENERJİ GÖRÜNÜMÜ 2011 RAPORU AÇIKLANDI

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) tarafından Londra’da düzenlenen basın toplantısında açıklanan Dünya Enerji Görünümü 2011 raporu, enerji politikalarında cesur adımlar atılmadığı takdirde, dünyamızın kendisini güvensiz, verimsiz ve yüksek karbon üreten bir sisteme hapsedeceği uyarısında bulundu.

Devamını Oku

AB TARIM VE BALIKÇILIK (AGRIFISH) KONSEYİ TOPLANTISI 14 KASIM’DA GERÇEKLEŞTİ

AB Üye Ülkelerinin Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanları AB Konseyi Dönem Başkanı Polonya’nın Tarım ve Kırsal Kalınma Bakanı Marek Sawicki’nin başkanlığında 14 Kasım 2011’de Brüksel’de bir araya geldi.

Devamını Oku

RUSYA İLE VİZESİZ SEYAHAT GÜNDEME TAŞINDI

18 Kasım 2011 tarihinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından yapılan açıklamada, Aralık ayında gerçekleştirilecek Rusya-AB Zirvesi’nde vizesiz seyahat rejiminin uygulanması için Rusya ile Birlik arasında bir yol haritası imzalanacağı görüşü dile getirildi.

Devamını Oku

AB VE AVRO ALANI DIŞ TİCARET VERİLERİ AÇIKLANDI

AB İstatistik Kurumu Eurostat tarafından 15 Kasım 2011 tarihinde açıklanan verilere göre, Avro Alanı’nda beklenen dış ticaret fazlası Eylül 2011’de 2,9 Milyar Avro düzeyindeyken Avrupa Birliği’nin AB dışı ülkelerle 10,5 Milyar Avro’luk bir dış ticaret açığı olması bekleniyor.

Devamını Oku

ATLANTİK TON BALIKLARININ KORUNMASI ULUSLARARASI KOMİSYONU İSTANBUL’DA TOPLANDI

48 ülkenin üye olduğu Atlantik Ton Balıklarının Korunması Uluslararası Komisyonu’nun (ICCAT) 22. Olağan toplantısı 11-19 Kasım tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşti. Atlantik Okyanusu ve Akdeniz’de ton balığı ve ton balığına benzer türlerin sürdürülebilir bir şekilde korunması için yönetim planları üzerinde anlaşmaya varıldı.

Devamını Oku