İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-13 KASIM 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın 9 Kasım 2011 tarihinde yaptığı Brüksel’de gerçekleştirdiği temaslar Birlik’in 2011 Türkiye İlerleme Raporu’ndan sonra Türkiye-AB arasında gerçekleşen ilk üst düzey görüşme olarak öne çıktı. Egemen Bağış’ın Avrupa Komisyonu Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle ile yaptığı görüşmede Türkiye – AB ilişkilerine yeni bir ivme kazandırılması konusunda fikir birliğine varıldığı belirtildi.  Egemen Bağış ve Štefan Füle arasındaki görüşmelerin Füle’nin 17-18 Kasım 2011 tarihlerinde gerçekleştireceği Türkiye ziyaretinde süreceği de ifade edildi.

Türkiye – AB ilişkilerine ilişkin önemli gelişmelerden biri de Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu heyetinin Türkiye’ye yaptığı ziyaretti. Aralarında Türk kökenli Hollandalı parlamenter Emine Bozkurt’un da bulunduğu heyet Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile de bir araya gelerek başta yeni anayasa süreci ve Türkiye’nin Arap Baharı’ndaki rolü olmak üzere çeşitli konularda görüş alışverişinde bulundu.

Türkiye’den Almanya’ya yönelik işçi göçünün 50’nci yıldönümü nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’ya yaptığı ziyaret ve söz konusu ziyaret öncesi Bild gazetesinde verdiği röportajda dile getirdiği görüşler Alman basınının önemli bir bölümü tarafından tepkiyle karşılandı. Erdoğan’ın özellikle Almanya’nın çifte vatandaşlık ve aile birleşimi politikasına yönelik eleştirilerini ‘Almanya’nın iç işlerine müdahale’ olarak yorumlayan Alman gazeteleri, ülkelerinin söz konusu politikaları hakkında yorum yapmaktan da çoğunlukla kaçındılar.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.