İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-13 KASIM 2011

AVRUPA PARLAMENTOSU DIŞ İLİŞKİLER KOMİSYONU (AFET) HEYETİ TÜRKİYE’DE TEMASLARDA BULUNDU

Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komisyonu (AFET) Heyeti 10–11 Kasım tarihlerinde Ankara'da temaslarda bulundu. AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten’in  (Hollanda – Avrupa Halkları Partisi) de yer aldığı heyet sekiz kişiden oluşuyordu. Genel olarak Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile üyelik müzakereleri ve buna bağlı reform süreci ile ilgili görüşmeler yapan grup, Anayasa reformu ile de yakından ilgilendiğini dile getirdi.

Reformlar ile ilgili olarak Türkiye’de katılımcı ve demokratik bir sürece olan ihtiyacın altını çizen Parlamenterler, Türkiye’nin müzakerelerle ilgili endişelerini gidermeyi hedeflediklerini de ifade ettiler.

10 Kasım’da TBMM’yi ziyaret eden heyet, milletvekilleri ile çeşitli görüşmeler yaptı. 11 Kasım’da Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ile bir toplantı düzenleyen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile buluşan AP Üyeleri temaslarına sivil toplum temsilcileri, gazeteciler ve azınlık grupları ile yaptığı görüşmeler ile devam etti. Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile de buluşan grup görüşmelerinde AB-Türkiye ilişkilerinin yanı sıra Türkiye’nin Arap Baharındaki rolü ve Türkiye’de yeni anayasa ihtiyacına yol açan politik süreç konularında da görüş alış verişinde bulundu.

Türkiye’yi ziyaret eden heyet aşağıdaki sekiz milletvekilinden oluştu:

1) Ria OOMEN-RUIJTEN (Hollanda – Avrupa Halkları Partisi)

2) Michael GAHLER (Almanya – Avrupa Halkları Partisi)

3) Krzysztof LISEK (Polonya – Avrupa Halkları Partisi)

4) Raimon OBIOLS I GERMA (İspanya – Sosyal Demokratlar)

5) Pino ARLACCHI (İtalya – Sosyal Demokratlar)

6) Emine BOZKURT (Hollanda – Sosyal Demokratlar)

7) Marietje SCHAAKE (Hollanda – Avrupa için Liberal ve Demokrat İttifakı)

8) Andreas MÖLZER (Avusturya – Bağımsız)