İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-13 KASIM 2011

BERLUSCONİ’NİN İSTİFASI ÜZERİNE MARİO MONTİ YENİ HÜKÜMETİ KURMAKLA GÖREVLENDİRİLDİ

İtalyan Başbakanı Berlusconi,  lideri olduğu koalisyon hükümetinin Parlamento’da çoğunluğu kaybetmesi üzerine, kemer sıkma paketinin Senato ve Parlamento tarafından onaylamasından sonra istifa edeceğini açıklamıştı.

Kemer Sıkma Paketi

11 Kasım 2011 tarihinde Senato tarafından kabul edilen kemer sıkma paketi, ertesi gün Parlamento’nun alt kanadı tarafından da onaylandı. İtalyan hükümetinin onayladığı kemer sıkma paketinin kapsamında alınacak başlıca önlemleri ise şu şekilde sıralamak mümkün:

-KDV oranının yüzde 20’den yüzde 21’e çıkarılması;

-Vergi kaçakçılığı ile daha etkin mücadele edilmesi;

-2014 yılına kadar kamu sektöründeki maaşların dondurulması;

-2014 yılından başlayarak, özel sektörde çalışan kadınların emeklilik yaşının 2026 yılına kadar kademeli olarak 60’tan 65’e çıkartılması;

-Kamu kuruluşlarının özelleştirmesi;

-Altyapı yatırımların artırılması.

İtalyan Başbakanı Berlusconi’nin istifası

Söz konusu paketin 12 Kasım 2011 tarihinde kabul edilmesinin ardından, toplam dokuz sene boyunca başbakanlık görevini yürüten Berlusconi, istifasını Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’ya sundu. Bilindiği üzere Berlusconi ilk olarak 1994 yılında 9 ay gibi kısa bir süre başbakanlık görevinde bulunmuş, ardından 2001 ve 2006 yılları arasında tekrar başbakan olmuştu. Mayıs 2006’da yapılan seçimlerde Romano Prodi liderliğindeki Demokrat Parti iktidara gelmiş, ancak koalisyonun çökmesinin ardından Nisan 2008’te yapılan seçimlerde Berlusconi yeniden Başbakan olmuştu.

Yeni İtalyan Başbakanı: Mario Monti

Berlusconi’nin istifasının ardından, Cumhurbaşkanı Napolitano, yeni hükümeti kurması için Mario Monti’yi görevlendirdi. Başbakan Mario Monti, yeni hükümeti kurmak için temaslarına başladı.

1995-1999 yılları arasında Avrupa Komisyonu’nun İç Pazar, Gümrük ve Vergiden, Sorumlu Üyesi, 1999-2004 yılları arasında ise Rekabetten Sorumlu Üyesi olan Mario Monti, 9 Kasım 2011 tarihinde, Cumhurbaşkanı Napolitano tarafından ömür boyu senatörlüğe atanmıştı. Monti, aynı isimli bilgisayar oyunu kahramanından esinlenilerek “Süper Mario” lakabı ile de anılıyor.