İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-13 KASIM 2011

G20 ZİRVESİ YAPILDI

Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen ve dünyanın en gelişmiş 19 ekonomisi ile Avrupa Birliği’ni bir araya getiren G–20 Zirvesi sona erdi. Zirvede Avro’nun geleceği, Uluslararası Para Fonu IMF’nin Avrupa Birliği’ndeki borç krizinin çözümü için sürece dahil edilmesi ve İtalya ve Yunanistan’ın son durumları değerlendirildi. Hatırlanacağı üzere, 26-27 Ekim 2011tarihinde bir araya gelen Avro  Alanı liderleri, hem Yunanistan'ı kurtarma paketi üzerinde bir anlaşmaya varmış ve mevcut durumda 440 milyar Avro’luk bir büyüklüğe sahip olan EFSF'nin boyutunun 1 trilyon Avro’ya çıkarılmasına yeşil ışık yakmış ancak bunun ne şekilde olacağının kararlaştırılması ve sonraki toplantılara bırakılmıştı.

G-20 Zirvesinde IMF’nin Avro Alanı ülkelerine mali ve teknik açıdan destek olması için kaynaklarının artırılması karara bağlandı. Karar uyarınca G-20’ye üye devletler IMF’nin kredi tabanının genişletilmesini sağlayacak. Ancak kaynakların nasıl artırılacağı üzerinde üç ihtimal üzerinde duruluyor. Bunlar; IMF içinde ancak IMF’nin kaynakları dışında vakıf fonu niteliğinde bir yönetim hesabı açılması, IMF’nin kaynaklarının doğrudan artırılması ve IMF ve üye ülkeler arasında yaratılacak fonun Avro Alanı borç krizi için kullanılması olarak göze çarpıyor. G-20’ye üye Fransa, Almanya, Rusya, Çin ve Brezilya liderleri; Avro Alanı ülkelerine borç krizinin çözümü adına yapacakları yardımın IMF ile bağlantılı olması gerektiğini vurgularken oluşturulan yeni havuzdan özellikle borç krizinin ilk olarak patlak verdiği Yunanistan’ın ve ardından İtalya’nın faydalandırılması öngörülüyor. Söz konusu ülkelere yardımın nasıl yapılacağı üye devletlerin Maliye Bakanlarının 2012 Şubat ayında yapacakları toplantı sonunda belli olacak.

Zirvede Yunanistan’ın borçlarının yarısının (102.5 milyar Avro) silinmesi ve Avrupa Mali İstikrar Fonu kapasitesinin 440 milyar Avro’dan 1 trilyon Avro’ya çıkarılması konularında Avro Alanı ülkelerinin almış olduğu karar desteklenirken, İtalya’da borç krizi sonrası kamu borçlarının ve yapısal değişikliklerin işlerliğinin denetlenmesi için IMF’nin rol alması kararlaştırıldı. Ayrıca Türkiye’nin 2015 yılında G-20 Dönem Başkanlığı görevini üstleneceği açıklandı.