İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-13 KASIM 2011

RUSYA DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ’NE ÜYE OLMAYA HAZIRLANIYOR

18 yıl süren bir müzakere sürecinin ardından, Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) üyeliği kapsamında önemli gelişmeler kaydedildi. 2000 yılından beri DTÖ üyesi olan Gürcistan, Rusya ile olan sınır konusundaki anlaşmazlık nedeniyle üç yıldır Rusya’nın üyelik müzakere sürecini bloke ediyordu.  Geçtiğimiz hafta, Güney Osetya ve Abhazya sınırlarında uluslararası gözlemciler tarafından gümrük işlemlerinin yapılması konusunda anlaşılmaya varılmasıyla, Rusya ve Gürcistan arasındaki müzakereler tamamlandı.

Bu olumlu gelişmeler doğrultusunda, 10 Kasım 2011 tarihinde, bir referandum sonucunda Büyükelçi Stefán Jóhannesson başkanlığında yürütülen çalışma komisyonu Rusya'nın DTÖ üyeliği için sunulan anlaşmayı kabul etti. Rusya, hizmet pazarına erişmek için toplam 30, mallar piyasası için ise toplam 57 ikili anlaşma imzaladı.  Söz konusu üyelik anlaşması kapsamında Rusya, üretilen mallar için tavan tarifeyi yüzde 9,5’ten yüzde 7,3’e ve tarım ürünleri için yüzde 13,2’ten yüzde 10,8’e düşürmeyi kabul etti. Buna ilaveten, Rusya, tarımsal sübvansiyonlarını 2012 yılı için 9 Milyar Dolar ile sınırlamayı ve 2018 yılına kadar da bunları kademeli olarak 4,4 Milyar Avro’ya düşürmeyi kabul etti.

15 ve 17 Aralık 2011 tarihleri arasında düzenlenecek DTÖ Bakanlar  Toplantısı’nda Rusya ile birlikte  Vanuatu, Samoa ve Karadağ’ın üyeliklerinin de onaylanması  bekleniyor.  Anlaşmaların ardından, üye olacak ülkeler anlaşmaları kendi parlamentolarına taşıyarak üyeliklerinin onaylanmasını isteyecekler. Dört ülkenin de parlamentolarından onay alındığı takdirde DTÖ’nün üye sayısı da 157’ye ulaşacak. 

Anlaşmanın kapsamına ilişkin daha detaylı bilgilere      http://www.wto.org/english/news_e/news11_e/acc_rus_10nov11_e.htm adresinden ulaşılabilir.