İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-13 KASIM 2011

TİMOŞENKO AVRUPA BİRLİĞİ LİDERLERİNE UKRAYNA ADINA ÇAĞRIDA BULUNDU

11 Ekim 2011 tarihinde başbakanlığı sırasında Rusya ile yaptığı gaz anlaşmasında yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle 7 yıl hapse mahkum edilen Ukrayna Eski Başbakanı Yulia Timoşenko, AB liderlerine gönderdiği mektupta, Avrupa Birliği’ne kendi mahkûmiyeti nedeniyle Ukrayna ile olan ilişkileri koparmama çağrısında bulundu.

Ukrayna ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin kendi mağduriyetinden bağımsız olarak geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Timoşenko, Avrupa Birliği’nin Ukrayna’yı kendinden uzaklaştırarak Ukrayna Hükümetini değil Ukrayna Halkı’nı cezalandıracağını vurguladı. Timoşenko, bu nedenle AB’nin ‘‘Ukrayna’nın suçlu yetkililerinin eylemlerini göz ardı ederek’’ AB-Ukrayna Ortaklık Anlaşması’nın imzalanma sürecini devam ettirmesi gerektiğini belirtti.

Bilindiği üzere, Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük grubu oluşturan Avrupa Halkları Partisi (European People’s Party / EPP) Yulia Timoşenko’ya verilen hapis cezası nedeniyle 2010 yılı Aralık ayında imzalanması planlanan AB-Ukrayna Ortaklık Anlaşması’nın süresiz olarak rafa kaldırılması talebinde bulunmuştu. Ukrayna ile tarihi ve coğrafi bağları bulunan Avrupa Birliği Dönem Başkanı Polonya da Timoşenko’ya verilen hapis cezasının AB-Ukrayna ilişkilerine yıkıcı etki yapacağının altını çizmişti.  Rusya Başbakanı Vladimir Putin’de Timoşenko’ya verilen hapis cezasını ağır bir dille eleştirmiş, altında Rus yetkililerin de imzası da bulunan yasal ve adil bir anlaşma nedeniyle Timoşenko’nun mahkum edilmesinin kabul edilemez bir durum olduğunu belirtmişti.