İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-13 KASIM 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın 9 Kasım 2011 tarihinde yaptığı Brüksel’de gerçekleştirdiği temaslar Birlik’in 2011 Türkiye İlerleme Raporu’ndan sonra Türkiye-AB arasında gerçekleşen ilk üst düzey görüşme olarak öne çıktı.

Devamını Oku

AB BAKANI EGEMEN BAĞIŞ BRÜKSEL’DE TEMASLARDA BULUNDU

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 9 Kasım Çarşamba günü Brüksel’de çeşitli temaslarda bulundu. Bakan Bağış, Brüksel’de, Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle, Uluslararası İşbirliği, İnsani Yardım ve Kriz Müdahale konularından Sorumlu Üyesi Kristalina Georgieva, Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Üyesi Dacian Cioloş ve Bölgesel Politikadan Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU DIŞ İLİŞKİLER KOMİSYONU (AFET) HEYETİ TÜRKİYE’DE TEMASLARDA BULUNDU

Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komisyonu (AFET) Heyeti 10–11 Kasım tarihlerinde Ankara`da temaslarda bulundu. AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten’in (Hollanda – Avrupa Halkları Partisi) de yer aldığı heyet sekiz kişiden oluşuyordu. Genel olarak Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile üyelik müzakereleri ve buna bağlı reform süreci ile ilgili görüşmeler yapan grup, Anayasa reformu ile de yakından ilgilendiğini dile getirdi.

Devamını Oku

YUNANİSTAN’DA SİYASİ KRİZ: YENİ BAŞBAKAN PAPADİMOS OLDU, SEÇİMLER 19 ŞUBAT 2012’DE ÖNGÖRÜLÜYOR

Yunanistan’daki ekonomik kriz ile büyüyen siyasi krize geçtiğimiz hafta nihayet bir çözüm bulundu. Papandreu’nun istifasının ardından, Avrupa Merkez Bankası Eski Yöneticilerinden Lukas Papademos, “geçici kriz hükümeti”nin ve ülkenin yeni Başbakanı ilan edildi.

Devamını Oku

BERLUSCONİ’NİN İSTİFASI ÜZERİNE MARİO MONTİ YENİ HÜKÜMETİ KURMAKLA GÖREVLENDİRİLDİ

İtalyan Başbakanı Berlusconi, lideri olduğu koalisyon hükümetinin Parlamento’da çoğunluğu kaybetmesi üzerine, kemer sıkma paketinin Senato ve Parlamento tarafından onaylamasından sonra istifa edeceğini açıklamıştı.

Devamını Oku

G20 ZİRVESİ YAPILDI

Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen ve dünyanın en gelişmiş 19 ekonomisi ile Avrupa Birliği’ni bir araya getiren G–20 Zirvesi sona erdi. Zirvede Avro’nun geleceği, Uluslararası Para Fonu IMF’nin Avrupa Birliği’ndeki borç krizinin çözümü için sürece dahil edilmesi ve İtalya ve Yunanistan’ın son durumları değerlendirildi.

Devamını Oku

BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN BERLİN ZİYARETİ SIRASINDA VERDİĞİ DEMEÇLER ALMAN BASININDA TEPKİYLE KARŞILANDI

Türkiye’den Almanya’ya işçi göçünün 50’nci yıldönümünü anma etkinlikleri kapsamında Almanya’yı ziyaret eden Başbakan Tayyip Erdoğan’ın demeçleri Alman basını tarafından tepkiyle karşılandı. Bilindiği üzere Başbakan Erdoğan 1 Kasım 2011’de Berlin’de yaptığı konuşmada Almanya’da yaşayan Türk ve Türk kökenlilerin Alman toplumuna uyumunda yaşanan sorunlar nedeniyle Alman Hükümeti’ni suçlamıştı.

Devamını Oku

KUZEY AKIM (NORD STREAM) DOĞALGAZ BORU HATTI HİZMETE GİRDİ

Rus doğalgazının Avrupa’ya taşınması amacıyla ilk imzaları 2005 yılında atılan Kuzey Akım (Nord Stream) Hattı 8 Kasım 2011 tarihinde gerçekleştirilen açılış töreniyle hizmete girdi. Almanya’nın Lubmin şehrinde gerçekleştirilen törene Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in yanı sıra Fransa Başbakanı François Fillon ile Hollanda Başbakanı Mark Rutte de katıldı.

Devamını Oku

TÜRKİYE’NİN SURİYE’DEKİ TEMSİLCİLİKLERİNE ÜLKEDEKİ REJİM YANLILARI TARAFINDAN SALDIRILAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ

12 Kasım gecesi, Suriye’deki rejim yanlısı göstericiler tarafından Türkiye’nin Şam Büyükelçiliği’ne, Halep Başkonsolosluğu’na ve Lazkiye Fahri Başkonsolosluğu’na saldırılar düzenlendi.

Devamını Oku

RUSYA DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ’NE ÜYE OLMAYA HAZIRLANIYOR

18 yıl süren bir müzakere sürecinin ardından, Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) üyeliği kapsamında önemli gelişmeler kaydedildi. 2000 yılından beri DTÖ üyesi olan Gürcistan, Rusya ile olan sınır konusundaki anlaşmazlık nedeniyle üç yıldır Rusya’nın üyelik müzakere sürecini bloke ediyordu.

Devamını Oku

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL SEKRETERİ KIBRIS GÖRÜŞMELERİNE İLİŞKİN BİR AÇIKLAMA YAPTI

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban-Ki moon, Kıbrıs müzakerelerine ilişkin olarak 1 Kasım tarihinde açıklamalarda bulundu. KKTC ile Güney Kıbrıs arasında yürütülen görüşmelere değinen Ban-Ki moon, gidişattan memnun olduğunu ve çözüme ulaşılabileceğine inandığını vurguladı.

Devamını Oku

YUNANİSTAN’IN GÖÇ YÖNETİMİNDEKİ BAŞARISIZLIĞI ENDİŞE VERİYOR

1 Kasım 2011 tarihinde, Yunanistan’ın Vatandaşları Koruma Bakanı Christos Papoutsis, ülkesinin Schengen Alanı’nda sorunlar yaşadığını teyit etti ve diğer Schengen ülkeleri tarafından Yunanistan’a yaptırım uygulanabileceği ihtimalini gündeme getirdi.

Devamını Oku

ANTİ-DAMPİNGE İLİŞKİN SON GELİŞMELER

AB Resmi Gazetesi’nde 1 Kasım 2011 tarihinde yayımlanan bildirgeye göre Avrupa Komisyonu, Rusya ve Türkiye’den gelen bazı demir veya çelikten yapılmış boru ve boru ekleme parçalarına (certain tube and pipe fittings of iron or steel) bu ülkelerin damping uyguladığına ve Birliğin sanayisinin bundan dolayı zarar gördüğüne ilişkin bir şikayet aldığını açıkladı.

Devamını Oku

TÜRKİYE BM SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA KONFERANSI RİO+20’YE HAZIRLANIYOR

4-6 Haziran 2012 tarihlerinde Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı, “Rio+20”ye ilişkin Türkiye Ulusal Planı kamu, sivil toplum kuruluşları, özel sektör kuruluşları ve üniversitelerin işbirliği ile hazırlanıyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU “PRATİKTE AB-GÜNEY KORE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI” BAŞLIKLI BİR REHBER YAYIMLADI

1 Temmuz 2011 tarihinde yürürlüğe giren AB-Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması’nı (STA) değerlendirmek üzere ilk toplantı 12 Ekim 2011 tarihinde Seul’da, ikinci ise, 27 Ekim 2011 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

TİMOŞENKO AVRUPA BİRLİĞİ LİDERLERİNE UKRAYNA ADINA ÇAĞRIDA BULUNDU

11 Ekim 2011 tarihinde başbakanlığı sırasında Rusya ile yaptığı gaz anlaşmasında yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle 7 yıl hapse mahkum edilen Ukrayna Eski Başbakanı Yulia Timoşenko, AB liderlerine gönderdiği mektupta, Avrupa Birliği’ne kendi mahkûmiyeti nedeniyle Ukrayna ile olan ilişkileri koparmama çağrısında bulundu.

Devamını Oku

İRLANDA, İSPANYA VE GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ AVRUPA BİRLİĞİ ADALET DİVANI’NA SEVKEDİLDİ

Avrupa Komisyonu 27 Ekim 2011 tarihinde İrlanda, İspanya ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) ÖTV’ye ilişkin AB kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle Avrupa Birliği Adalet Divanı’na başvurdu.

Devamını Oku