İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 EYLÜL-2 EKİM 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Türkiye – AB ilişkilerinde günümüzdeki en önemli gündem maddelerinden biri olan AB ülkelerine seyahat eden Türk vatandaşlarının vize muafiyeti konusunda AB’de önemli bir gelişme yaşandı. Strazburg’da toplanan Avrupa Parlamentosu’nda, ilk defa AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın da katıldığı, Türk vatandaşlarının vize sorununa ilişkin özel bir oturum gerçekleştirildi. Türkiye – AB ilişkilerine dair bir diğer önemli gelişme ise geçen hafta Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Avrupa Komisyonu'nun Kurumlararası İlişkiler ve İdari İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maroš Šefcovic tarafından imzalanan, Türkiye’de bürokrat olarak çalışan AB Uzmanlarının Avrupa Komisyonu’nda çalışabilmesine imkan veren mutabakat zaptı oldu.

Avrupa Birliği’nin gündemine bakacak olursak, AB’de ekonomik mali krize ilişkin çalışmaların ve Yunanistan’ın iflasının geciktirilmesi için sağlanacak olan yardım paketlerinin onaylanmasının devam ettiği görülüyor. Finlandiya, Slovenya, Avusturya ve Kıbrıs Rum Kesimi’nin ardından Almanya’nın da Avrupa Finansal İstikrar Fonu’na yönelik değişiklikleri onaylaması Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso tarafından olumlu ve umut verici bir gelişme olarak karşılandı.

Bunun yanında, geçtiğimiz hafta AB ile Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Ukrayna ve Moldova temsilcileri arasında Doğu Ortaklığı Zirvesi gerçekleştirildi. AB’li yetkililer, AB’nin dış politikası kapsamında doğu komşuları ile her türlü ekonomik ve siyasi ilişkileri güçlü tutmak istediklerini bir kez daha belirtirken, ilgili ülke temsilcileri de AB ile işbirliğinde olmaktan memnuniyet duyduklarını belirttiler. Son olarak, geçtiğimiz hafta AB gündemini üye ülke Bulgaristan’daki, başta Roman vatandaşlara karşı olan, etnik kökenli gerginlik, protesto ve eylemler meşgul etti.

Geçtiğimiz hafta Türkiye’deki önemli gelişmelere de değinecek olursak, hafta boyunca Barış ve Demokrasi Partisi milletvekillerinin yeni yasama yılının başlaması ile TBMM’ye gelip yemin krizini bitirme kararları tartışıldı. TBMM’nin 24’üncü yasama yılı, 1 Ekim 2011 Cumartesi günü başladı. TBMM tarihinde ilke kez seçilen 8 milletvekili tutuklu bulundukları için Genel Kurul eksik üye ile yasama yılına başladı.  Son olarak, Türkiye geçtiğimiz hafta, Batman’da bir ailenin yok olmasına neden olan terör saldırısı ile bir kez daha yasa boğuldu. Saldırı sonucu hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yeni yasama yılının başlangıcı ile hem Türkiye – AB ilişkilerindeki birçok açmazın hem de Türkiye’deki çeşitli iç meselelerin çözülmesini temenni ediyoruz.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta dileriz.