İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 EYLÜL-2 EKİM 2011

EFSF İÇİN ÖNGÖRÜLEN DEĞİŞİKLİKLER BAŞTA ALMANYA OLMAK ÜZERE BİRÇOK ÜLKEDE ONAYLANDI

Almanya Parlamentosu, 29 Eylül 2011 tarihinde, Avro Alanı'ndaki borç krizi için oluşturulan 440 milyar Avro tutarındaki Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun (EFSF) yetkilerinin artırılması ve güçlendirilmesine ilişkin değişiklikleri oy çokluğuyla onayladı.

Avrupa Komisyonu EFSF'deki değişikliklerin Avro Alanı’na üye 17 ülkenin parlamentolarının onayından geçmesi gerektiğini ve onay sürecinin Ekim ortasında tamamlanmasının beklendiğini açıkladı. Ulusal onay süreci tamamlandıktan sonra, EFSF ile kırılgan ülkelere destek verilebilecek ve ikincil piyasalardan devlet tahvilleri satın alınabilecek. Onay sürecinde geri kalan ülkelerden, 27 Eylül’de Slovenya, 28 Eylül’de Finlandiya EFSF’de yapılması öngörülen değişiklikleri onaylarken, Slovenya, Avusturya ve Kıbrıs Rum Kesimi’nde parlamento onayı 30 Eylül’de gerçekleşti. 

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso yaptığı konuşmada AB'nin yol ayrımında olduğunu belirterek, ekonomik karar mekanizmalarının birleşmesi gerektiğini dile getirdi. Kriz borçları ile ilgili bankaları yükümlülük almaya çağıran Barroso, Avro Alanı’nın ortak tahvil Eurobond çıkarmasına da destek vererek bunun Avrupa Birliği için faydalı olacağını söyledi. Barroso, ortak tahvillerin 'istikrar tahvilleri' olduğunu ifade ederek Yunanistan'ın Euro'da kalması gerektiğini, aksi takdirde AB ve Euro bölgesinin bölüneceğini öne sürdü.