İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 EYLÜL-2 EKİM 2011

AB FONLARI’NIN KULLANIMI VE KOBİ TANIMI AB’DE TARTIŞILIYOR

Avrupa Komisyonu'nun Bölgesel Politika’dan Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, AB’nin Bölgesel Kalkınma Fonları’nın nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili Komisyon’un önerilerini önümüzdeki hafta içinde açıklayacaklarını belirtti. Daha önce konuya ilişkin AB’deki KOBİ’lerle (Küçük ve Orta Boy İşletmeler) ilgili bir tanım sorunu ortaya çıkmıştı. Bu doğrultuda, hangi sayıda çalışanı olan işletmenin KOBİ olarak ifade edilmesi ve buna göre hangi yapısal fondan faydalanma imkanına sahip olabileceği tartışılıyordu.

Konuya ilişkin Avrupalı İşadamları Derneği BusinessEurope’un olumsuz tepkilerinden çekinilerek taslak metinden çıkarılan ancak, derneğin isteğiyle “öncelikle” hangi ebattaki KOBİ’lere fon sağlanacağına ilişkin önerideki “öncelikli” kelimesinin tekrar taslağa eklenmesi, Avrupa Birliği Yapısal Fonları’nın Küçük ve Orta Boy İşletmeler için nasıl kullanılacağıyla ilgili soru işaretlerini ve tartışmaları da beraberinde getirdi.

Küçük ve Ortaboy İşletmelerin şu anda AB’de kullanılan genel tanımlamasına göre en fazla 250 işçi çalıştıran orta ölçekli işletmeler KOBİ sıfatını alıyor ancak, Almanya ve Fransa’da bu tanımlama içerisine 400 işçi çalıştıran orta ölçekli işletmeler de giriyor. Almanya ve Fransa’nın 400 kişiye kadar çalışanı bulunan şirketleri de tasarıya dahil etme çabalarına Avrupa Esnaf Sanatkarlar,  Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Birliği’nin (UEAPME) Ekonomi ve Mali Politika Direktörü Gerhard Huemer karşı çıktı. Huemer, yaptığı açıklamada, “söz konusu girişim ile büyük ölçekli şirketlerin KOBİ tanımını değiştirerek küçük yan şirketlerini KOBİ fonlarından ve muafiyetlerinden yaralandırmak istediklerini ve bu isteklerin sağlanması halinde fonların kullanımında suistimaller olabileceğini” belirtti.