İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 EYLÜL-2 EKİM 2011

BULGARİSTAN ETNİK GERGİNLİKLE MÜCADELE EDİYOR

Bulgaristan’da 23 Eylül 2011 tarihinde bir Bulgar gencin trafik kazasında hayatını yitirmesi sonucunda başlayan olaylar devam ediyor. “Çar Kiro” lakabıyla tanınan Kiril Raşkov adındaki Roman liderin bu gencin ölümüne karıştığı iddiaları Bulgarlarla bölgedeki Romanlar arasında bir çatışmaya yol açtı. Olayın bir kaza sonucu değil kasten olduğuna inanan Bulgar bir grup Roman liderinin evine bir baskın düzenledi. İki grup arasındaki çatışmalar sürdü; 200 kadar kişinin gözaltına alındığı olaylar sonrasında ölü ve yaralıların da olduğu belirtildi.

Filibe kenti yakınlarındaki Katunitsa köyünde başlayan olaylar kısa zaman içerisinde ülkenin önemli bir bölümünü de kapsayan etnik bir gerginliğe dönüştü. Kiril Raşkov ölüm tehdidinde bulunduğu iddiasıyla Bulgar polisi tarafından tutuklandı. Sofya, Filibe, Varna, Vratsa, Eski Zağara, Blagoevgrad ve Plevne gibi birçok büyük kentte protestolar sürdü. Aşırı milliyetçi ATAKA partisi taraftarlarının Cumhurbaşkanlığı önünde toplanması ve Romanlar, Türkler ve Müslümanlara yönelik ırkçı sloganlar atması da gerginliğin artmasına yol açtı. Milliyetçilik ve ırkçılık hareketleri, Cumhurbaşkanı liderliğinde toplanan Milli Güvenlik Kurulu’nda da değerlendirildi.

Nüfusu 8 milyonda biraz az olan Bulgaristan’ın nüfusunun yaklaşık yüzde 10’luk bir bölümü Türklerden, yüzde 5’lik bir kısmı da Romanlardan oluşuyor.