İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 EYLÜL-2 EKİM 2011

ÇİFT KULLANIMLI ÜRÜNLERİN İHRACATI KARARI DEĞİŞTİRİLDİ

Avusturya Sosyal Demokrat Partisi’nin Milletvekili ve Avrupa Parlamentosu Üyesi Jörg Leichtfried tarafından hazırlanan ve Avrupa Parlamentosu’na sunulan “çift kullanımlı” kimyasal, telekomünikasyon ve yazılım ürünleri hakkındaki teklif 89’a karşı 567 oyla kabul edildi.

Bu sektörlerdeki “Çift kullanımlı” ürünler,  hem barış zamanında, hem de herhangi bir askeri veya terör eylemi amacıyla kullanılabilecek teknolojiyi içeren ürünleri kapsıyor.  

Avrupa Parlamentosu’nda kabul edilen teklife göre, Çin, Hindistan, Rusya ve Türkiye’nin de dâhil olduğu bazı ülkelere insan haklarının ve basın özgürlüğünün ihlalinde kullanılabilecek telekomünikasyon teknolojilerinin ihracatına Avrupa Birliği tarafından gerekli izinlerin verilmesi engellendi. Alınan diğer bir kararda da, AB Konseyi, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı tarafından silah ambargosuna uğrayan ülkelere de “çift kullanımlı” ürünlerin  ihracatı yasaklandı.

Kararla ilgili daha fazla ayrıntıya http://www.europarl.europa.eu/en/pressroom/content/20110927IPR27586/html/Controlling-dual-use-exports adresinden ulaşılabilir.