İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 EYLÜL 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Birleşmiş Milletler’in 66’ıncı Genel Kurul Toplantısı New York’ta yapıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da İsrail-Filistin sorununa ve Kıbrıs meselesine değinen bir konuşma yaptığı toplantıda Filistin Lideri Mahmut Abbas, Filistin’in devlet olarak tanınması için BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’a başvurusunu sundu. Başbakan Erdoğan, ziyareti sırasında ayrıca ABD Başkanı Barack Obama ile de resmi bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Suriye’ye yaptırım kararı alındı. Geçtiğimiz hafta, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Almanya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Gül, Şansölye Angela Merkel, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ve Almanya Türk Toplumu Liderleriyle görüşmeler gerçekleştirdi. Geçtiğimiz hafta ayrıca, Uluslararası Para Fonu (IMF) - Dünya Bankası yıllık toplantısı Washington’da gerçekleşti. Detaylarını bültenimizde bulabileceğiniz toplantının gündemini Avro Alanı borç krizi oluşturdu.

Geçtiğimiz hafta AB’nin gündemine bakacak olursak AB yine Yunanistan’ın ekonomik durumunu tartışadururken Yunanistan’ın İMF temsilcisi, ülkenin batmaması için uyarı niteliğinde çeşitli açıklamalarda bulundu. Bunun yanında AB, Schengen kurallarının güçlendirilmesine yönelik bir dizi karar aldı. Geçtiğimiz hafta yapılan AB Adalet ve İçişleri Konseyi toplantısında, Hollanda ve Finlandiya’nın ret oyları nedeniyle Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen Alanı’na katılımı kabul edilmedi.  Vize kolaylığı konusunda yaşanan bir gelişme ise Avrupa Komisyonu’nun Azerbaycan ve Ermenistan’a vize kolaylığı ve geri kabul anlaşması müzakerelerini başlatma önerisi sunması oldu.  Avrupa Komisyonu, bu uygulamanın Doğu Ortaklığının bir gereği olduğunu belirtti. Bunun yanında, yine bir diğer Doğu Ortaklığı ülkesi olan Ukrayna ile AB arasındaki ortaklık anlaşması müzakerelerinde “ciddi ilerleme” kaydedildiği açıklandı.

Geçtiğimiz hafta hem Türkiye’yi hem de Türkiye-AB ilişkilerini yakından ilgilendiren bir önemli gelişme de Akdeniz’deki “petrol ve doğalgaz arama krizi” oldu. Bu kapsamda, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Akdeniz’de “Münhasır Ekonomik Bölge” olarak gördüğü deniz yatağında egemenlik haklarını kullandığını iddia ederek ihale yoluyla şirketlere hidrokarbon yatağı arama ruhsatı tahsis etmesi, Türkiye ile GKRY arasında sorunlara yol açmaya devam etti. Bunun üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu da 20 Eylül’de söz konusu Münhasır Ekonomik Bölge Sınırlandırma Anlaşması’nı imzaladılar. İki ülkenin Meclisleri tarafından onaylanmasının ardından yürürlüğe girecek Anlaşma uyarınca Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) Akdeniz’de hidrokarbon yatakları arama ruhsatı verilecek. Doğu Akdeniz’de petrol aramalarına bağlı olarak Türkiye ile GKRY arasında gerginliğin artması Avrupa Birliği’nde de endişelere yol açtı ve önümüzdeki günlerde de bu konunun çok tartışılacağı öngörülebilir.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta dileriz.