İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 EYLÜL 2011

BM 66’NCI GENEL KURUL GÖRÜŞMELERİ DEVLET BAŞKANI VE BAŞBAKANLARIN KATILIMIYLA NEW YORK’TA BAŞLADI

Birleşmiş Milletler (BM) 66’ncı Genel Kurulu görüşmeleri Genel Sekreter Ban Ki-moon’un açış konuşmasıyla 21 Eylül Çarşamba günü New York’ta başladı. 66’ncı Genel Kurul çalışmaları resmen 13 Eylül tarihinde başlamıştı. Genel Sekreter, açılışta yaptığı konuşmada Genel Kurul’a katılan liderlere “yarının dünyasını doğru şekillendirmeleri” çağrısında bulundu. Ban Ki-moon, özellikle 5 alanda verilecek kararların büyük önem arz ettiğini belirterek bu alanların, sürdürülebilir kalkınma, ihtilafların, insan hakları ihlallerinin, doğal felaketlerin etkilerinin önlenmesi ve kontrol altına alınması, daha güvenli bir dünya, geçiş sürecindeki ülkelerin desteklenmesi ve son olarak da kadın ve çocukların toplumdaki statüsü olduğunu vurguladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile birlikte BM Genel Kurulu’na katılmak üzere New York’a gitti. Başbakan Erdoğan ABD Başkanı Barack Obama ile de bir görüşme gerçekleştirdi. ABD’deki temaslarının dışında BM Genel Kurulu’nda da bir konuşma yapan Erdoğan, konuşmasında özellikle İsrail ve GKRY ile ilişkiler üzerinde durdu. Başbakan, İsrail’den taleplerinin ortada olduğunu yineledi ve “özür dileyecektir, şehitlerimizin ailelerine tazminat ödeyecektir ve Gazze'den ablukayı kaldıracaktır” ifadelerini kullandı. İsrail bu talepleri karşılayacak adımlar atmadıkça bu tavrın değişmeyeceğinin altını çizdi. Başbakan Erdoğan konuşmasında Filistin’in tanınmasına desteğini yineledi. Başbakan, Filistin halkının devlet olarak tanınma yönündeki haklı talebinin karşılanması ve Filistin devletinin temsilcilerinin de bu kurulda BM üyesi olarak hak ettiği yeri alması konusunda görüş bildirdi. Erdoğan GKRY ile ilgili olarak da, Rum tarafının kendi başına deniz yetki alanları belirleyerek, bu alanlarda petrol ve doğalgaz aramaya kalkışmasının, zamanlaması ve muhtemel sonuçları bakımından son derece sorumsuz bir davranış olduğunu vurguladı.

BM Genel Kurul toplantı ve görüşmelerinde öne çıkan bir madde de Filistin Lideri Mahmut Abbas’ın devlet olarak tanınmak için BM Genel Sekreteri’ne başvurusunu sunması oldu. Genel Sekreter’in bu başvuruyu görüşülmek üzere BM Güvenlik Konseyi’ne iletmesi bekleniyor. Bununla birlikte Güvenlik Konseyi’nde veto hakkı bulunan Konsey’in daimi üyelerinden ABD’nin bu konuya sıcak bakmadığı da biliniyor.  Zira ABD Başkanı Obama, BM oturumunda yaptığı konuşmada Filistinlilerin kendi devletlerini hak ettiklerini ancak bunun sadece İsraillilerle görüşmelerle elde edilebileceğini belirtti. Filistin’in statüsünün “üye olmayan devlet”e yükseltilmesi de önerilen görüşler arasında. Vatikan’ın da sahip olduğu “üye olmayan devlet” statüsü için Genel Kurul’dan çıkacak bir salt çoğunluk yeterli olurken BM nezdinde “devlet” olarak tanınmak için Genel Kurul’daki oylama sonrasında Güvenlik Konseyi’nden de onay alınması gerekiyor.