İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 EYLÜL 2011

IMF DÜNYA BANKASI YILLIK TOPLANTISI YAPILDI

Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası yıllık toplantısı 23-25 Eylül 2011 tarihlerinde Washington’da gerçekleşti. 187 ülkenin kalkınma, ekonomi ve maliye bakanları, merkez bankası başkanları,  özel sektör yöneticileri olmak üzere ekonomi çevrelerinden temsilcilerinin yer aldığı toplantının gündeminde Avro Alanı borç krizi vardı. Toplantılardan somut bir adım ya da karar çıkmazken, IMF Başkanı Christine Lagarde ve Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, krize karşı acil adımlar atılması yönündeki mesajlarını yineledi.

Toplantının ardından yayımlanan sonuç bildirisinde küresel ekonominin tehlikeli bir aşamaya girdiği belirtilerek bu durumun IMF ve IMF üyesi ülkelerin ihtiyatla hareket etmeleri, işbirliği yapmaları ve cesur adımlar atmaya hazır olmalarını gerektirdiği ifade edildi. Avro Alanı’ndaki yetkililerin borç krizine çözüm için gerekenleri yapma kararlığı içinde olmalarının cesaret verici olduğu belirtilen bildiride, İMF’nin küresel rolünün bir parçası olarak bu çabaya destek vermeye hazır olduğu vurgulandı. IMF’ye mevcut krize sistemli bir çözüm getirilmesi ve gelecekteki krizlerin önlenmesine katkı sağlamada kilit rol oynama çağrısı yapıldı.

IMF Başkanı Lagarde, ülkelerin, artan riskleri karşılaması için birlikte çalışması gerektiğini belirterek, bankaların daha fazla sermaye artırmasının önem taşıdığını ve hükümetlerin borçlarını kontrol altına alması için güvenilir planlara ihtiyaçları olduğunu ifade etti. Lagarde, bazı ülke hükümetlerinin artan bütçe açıklarını azaltmada siyasi irade eksikliği gösterdiğine de işaret etti.

Avro Alanı ülkeleri de, Avro Alanı borç krizinin çözülmesi ve istikrarın sağlanması için ellerinden geleni yapacaklarını bildirdiler. Toplantıya katılan Avrupa Komisyonu’nun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Üyesi Olli Rehn de Avro Alanı ülkelerinin Yunanistan'ın temerrüdünün ya da Avro Alanı’ndan çıkmasının sadece Yunanistan'da değil, tüm Avrupa Birliği'nde çok büyük ekonomik ve sosyal zarara yol açacağını kaydetti. Rehn, bunun olmasına izin vermeyeceklerini de sözlerine ekledi.

Bu yılki IMF toplantılarının en dikkat çeken ülkelerinden birisi ise Türkiye oldu. Küresel ekonomideki daralma, Avro Alanı ülkelerinden gelen eksi büyüme rakamları ve işsizlik oranlarındaki artışa karşın Türkiye'deki rekor büyüme ve istihdam artışı, toplantılarda örnek gösterildi. IMF yetkilileri sunumlarında Türkiye'nin söz konusu alanlarda Avrupa Birliği ülkelerinden çok daha yüksek bir performans sergilediğinin altını çizdi.