İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 EYLÜL 2011

YUNANİSTAN İFLASIN EŞİĞİNDE

AB ve IMF’nin söz verdiği ekonomik önlemleri şimdiye kadar tam olarak alamadığı için AB ve IMF’nin Yunanistan’a ültimatom vermesi üzerine, Yunanistan Hükümeti geçtiğimiz hafta yeni bir reform hazırlığına girdi.

Yunanistan Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre yapılan plan çerçevesinde Yunanistan'ın bütçe açığının 2014 boyunca azaltılması hedefleniyor. Bu kapsamda, 50 Milyar Avro değerindeki kamu malının özelleştirilmesi kabul edildi.  Bakanlık,  görüşmelerin önümüzdeki haftasonu Washington'da Yunanistan Ekonomi Bakanı Venizelos'un da katılacağı yıllık IMF toplantısında da süreceğini belirtti.

IMF: “İflas kaçınılmaz olabilir”…

Geçtiğimiz hafta içinde Yunanistan’ın ekonomik durumunu “bitkisel hayattaki bir adamın kalp atışlarına” benzeten İMF Yunanistan Temsilcisi Bob Traa, durgunluktan yakınırken Yunanistan’ın verilen programın gerisinde kaldığını ifade etti. “Kurtarma programlarının zor olduğu, bu dönemlerin çok zor geçen dönemler olduğu bir sır değildir. Yunanistan’ın 2011’de yüzde 5,5 ve 2012’de de yüzde 2,5 küçülmesi bekleniyor. Yunanistan’ın 2015 yılına kadar 50 Milyar Avro’luk özelleştirme programını tamamlaması gerekiyor. Hükümet, bu programın 5 Milyar Avro’sunu bu yıl tamamlayacağını vaad etmişti” diyerek bir açıklama yapan Traa, geçen Ekim ayından itibaren kaybedilen zamanın önemli bir zaman olduğunu da vurguladı. Yapılacak reformların ivedilikle yapılmasını öneren IMF temsilcisi, “aksi takdirde iflasın kaçınılmaz olduğunu” dile getirdi. Öte yandan, Reuters da ekonomisi dört yıldır küçülmekte olan Yunanistan’ın iflasına yüzde 90 ihtimal verdiğini açıkladı. 

Avro Alanı’ndan Çıkma Söz Konusu Değil

Geçtiğimiz hafta yine AB’de çok tartışılan Yunanistan’ın Avro Alanı’ndan çıkarılması hususunda ise Ekonomi Bakanı Venizelos, “böyle bir şeyin söz konusu olamayacağını” belirtti. Yunanistan’ın Avro Alanı’nın merkezi bir sorunu olmadığını ve hiçbir zaman da olmayacağını kaydeden bakan, "bütçemizin ve ekonomik yapılarımızın Avro Alanı için sorun teşkil ettiğini biliyoruz. Bu sorunla, yeni programı uygulayarak ve yükümlülüklerimizi yerine getirerek kesin bir şekilde başa çıkmakta kararlıyız" şeklinde konuştu.

Bunun yanında, Yunanistan'da genç işsizlik oranı yüzde 40'lara varırken kamu borcunun GSYH'ye oranının bu yıl yüzde 165'e ulaşması bekleniyor. Öte yandan, Yunanistan’ın kredi notu da düşüşte. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 8 Yunan bankasının birden uzun vadeli mevduat notlarını, ülke ekonomisindeki zayıflamayı gerekçe göstererek iki kademe düşürdü.

Yapılan uyarıların ardından Yunan medyasında çıkan haberlere göre, IMF ve AB yetkilileri, Yunan Hükümetinden aralarında işten çıkarma ve emeklilik gibi sert yaptırımların da olduğu yeni bir düzenleme bekliyor. Yunan Hükümetininse bu yaptırımları reddettiği ve farklı önlemler alma yoluna gideceği ileri sürülüyor. Venizelos ise hafta içinde yaptığı açıklamada, yakın dönemde Bakanlar Kurulu'na yeni kemer sıkma önerileri de sunacağını belirtti.