İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 EYLÜL 2011

HUMAN RIGHTS WATCH FRONTEX VE YUNANİSTAN’IN GÖÇMENLERE YÖNELİK TUTUMUNU KINADI

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü Human Rights Watch, 21 Eylül 2011 tarihinde yayımladığı raporda Yunanistan’daki göçmen kamplarında mültecilere gösterilen kötü muameleden Yunan Hükümeti kadar Avrupa Birliği Dış Sınırları Koruma Ajansı (Frontex)’in de sorumlu olduğunu bildirdi.  Kasım 2010 ve Şubat 2011 tarihleri arasında Human Rights Watch temsilcileri tarafından Türk-Yunan sınırındaki göçmen kamplarına gerçekleştirilen ziyaretlerin ışığında hazırlanan raporda Frontex’in göçmenlerin ızdırabına seyirci kalmanın ötesinde söz konusu ızdırabın sorumlusu da olduğu sonucuna vardı.  Yunan polisinin göçmenleri aylarca beton zemine serilmiş kartonlarda uyumak ve yemek almak için birbirleriyle kavga etmek zorunda bıraktığına değinilen raporda, Frontex’in bu uygulamalara seyirci kalmanın ötesinde aktif olarak da destek verdiği vurgulandı.

Human Rights Watch raporunda Frontex yetkililerinin yakalanan göçmenlerden hangilerinin kısa sonra serbest bırakılıp hangilerinin aylarca gözaltında tutulması konusunda tek söz sahibi oldukları, bu kararlarının Yunan makamları tarafından sorgulanmadan onaylandığı belirtildi. Rapor, Frontex’i Yunan makamları üzerinde göçmenlerin gözaltı ve barınma koşullarını iyileştirmesi için baskı kurmak yerine yetkisi olmayan konularda Yunan yetkilileri yönlendirmesini ağır bir dille eleştirdi. Human Rights Watch, Yunanistan’ın Avrupa Komisyonu tarafından defalarca uyarılmış olmasına rağmen göçmenlere olan acımasız tutumunu sürdürmesinin sorumlusunun “Frontex’in Yunan makamlarına gösterdiği utanç verici hoşgörü ve itaat” olduğunu belirtti.

Human Rights Watch raporundaki eleştirilerine yanıt veren Avrupa Komisyonu sözcüsü Michele Cercone ise Yunanistan’ın göçmenlerin nasıl ve nerede barındırılacağı konusunda tek yetkili olduğu için ‘’Frontex’in ellerinin bağlı’’ olduğunu belirtti. Bu nedenle Frontex hakkındaki eleştirileri tümüyle reddeden Cercone, Frontex’in ve AB ülkelerinden gelen yardımcı polis kuvvetlerinin Yunan komutasında olduğu ve Yunan göçmen kamplarındaki şartlardan kesinlikle sorumlu tutulamayacaklarını da sözlerine ekledi. Yunanistan’daki göçmen kampları hakkında AB’nin hiçbir girişimde bulunmadığı suçlamasına da değinen Cercone,  Yunanistan’ın göçmenlerin gözaltı ve barınma koşullarını düzeltmesi konusunda ‘defalarca uyarıldığını’, ancak henüz bir ilerleme kaydetmediğini ifade etti.

Söz konusu göçmen kamplarıyla ilgili Human Rights Watch raporuna  http://www.hrw.org/reports/2011/09/21/eu-s-dirty-hands  adresinden ulaşılabilir.