İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 EYLÜL 2011

AB’DEN GAP BÖLGESİ’NDEKİ PROJELERE DESTEK

Avrupa Birliği, GAP Bölgesi’nde kalkınmaya yönelik 7 projeye toplamda 56 Milyon Avro finansman sağlayacak.

23 Eylül 2011 tarihinde Mardin Artuklu Üniversitesi’nde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve yerel paydaşların katılımıyla IPA (Katılım Öncesi Yardım Aracı) kapsamında bölgedeki proje sahiplerine verilecek olan 46 Milyon Avro’nun imza töreni gerçekleştirildi. AB fonlarından 46 milyon Avro’nun aktarılacağı projelere 10 milyon Avro’luk destek ise Türkiye tarafından sağlanacak.

İmza törenine katılan AB Türkiye Delegasyonu Ekonomi ve Sosyal Kalkınma Bölümü Başkanı Javier Menendez-Bonilla, yaptığı açıklamada kararlılığa vurgu yaparak şunları belirtti;  "Bu projeler Türkiye’deki yerel yetkililerin bölgesel kalkınmaya verdikleri önem ve bu konudaki kararlılıklarının bir işaretidir. Bu projeler aynı zamanda yoğun bir rekabet sürecinin de sonucudur. Yerel yetkililer tarafından 532 teklif sunulmuş ve bunlardan 44’ü bölgesel kalkınmanın finanse edilmesi ve desteklenmesi amacıyla seçilmiştir. Bugün imzalanan projeler de seçilen projeler arasında yer almaktadır. Yerel ortaklarımızı bu konuda gösterdikleri kararlılıktan ötürü tebrik etmeliyiz. Bu kararlılık, projelerin uygulama aşamasında başarıya ulaşması için de son derece önemlidir.”    

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından yapılan açıklamaya göre seçilen yedi proje farklı illerde farklı sektörleri kapsıyor. Bu projeler; Siirt (Fıstık İşleme Sektörü Ortak Sanayi Altyapısı Projesi), Hatay (Hatay Mobilyacılar İçin Ortak Kullanım Tesisi), Kastamonu (Sanayi Evsaflı Orman Ürünleri Ortak İşleme Entegre Tesisi Projesi), Şanlıurfa (Şanlıurfa Hububat Lisanslı Deposu Projesi), Mardin (Mardin Sürdürülebilir Turizm Projesi), Diyarbakır (Pamuk Lifi Endüstriyel İşbirliği Projesi) olarak sıralanıyor. Açıklamada ayrıca “Erzurum, Erzincan, Kars Kış Turizmi Koridoru Projesi” adlı projenin daha geniş kapsamda değerlendirileceği de belirtiliyor.