İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-11 EYLÜL 2011

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Ağustos ayındaki aramızdan sonra ilk olarak 5 – 11 Eylül 2011 tarihli e-bültenimiz ile İKV olarak yeni dönemde de Avrupa Birliği ve Türkiye-AB ilişkileri ile ilgili güncel gelişmelere yer vermeye devam ediyoruz.  Bu bağlamda geçtiğimiz hafta Türkiye’de en çok tartışılan konulardan biri Birleşmiş Milletler’in Mavi Marmara saldırısı ile ilgili Türkiye’yi tatmin etmeyen raporunun yayımlanmasının ardından gerilen Türkiye-İsrail ilişkileri oldu. Detaylarını bültenimizde bulabileceğiniz konuya ilişkin başta Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olmak üzere birçok yetkili hafta boyunca açıklamalarda bulundu. Bunun yanında geçtiğimiz hafta, Kıbrıs adasında iki taraf arasındaki yoğunlaştırılmış müzakereler devam etti.

Geçtiğimiz hafta ayrıca Türkiye, çeşitli AB yetkililerine ev sahipliği yaptı. Lüksemburg Başbakanı ve aynı zamanda Eurogroup Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunurken AP’nin Türk kökenli Hollandalı Üyesi Emine Bozkurt da “2020 Perspektifiyle Türkiye’de Kadının Durumu” başlıklı raporu kapsamında Türkiye’ye bir ziyarette bulundu. Juncker, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile küresel ekonomik kriz ve Türkiye’nin bu süreçteki başarısı ile ilgili bir görüşme gerçekleştirirken Bozkurt, yaptığı görüşme ve açıklamalarda birçok alanda kadının durumunun hızla iyileştirilmesi gerekliliğini ve bunun yeni Anayasa çalışmaları ile yapılmasını vurguladı.

Geçtiğimiz hafta AB’de neler olduğuna bakacak olursak, Yunanistan ve İtalya’da yeni kemer sıkma önlemleri ve bunlara karşı tepkiler sürerken 2-3 Eylül 2011 tarihlerinde Gayriresmî AB Dışişleri Bakanları (Gymnich) toplantısı Polonya’da gerçekleştirildi. AB aday ülkelerinin Dışişleri Bakanları’nın da ikinci gün katıldığı toplantının ana konularını Arap Baharı ve Ortadoğu, Suriye ve Libya ile İran’ın Nükleer Programı oluşturdu.

Ayrıca, 11 Eylül 2011 tarihinde, 2001 yılının aynı gününde New York’ta gerçekleşen “11 Eylül Terör Saldırısının”  10’uncu yıldönümü nedeniyle AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ortak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “terörizmle mücadelede AB değerlerine bağlı kalarak Birlik’in Amerika’nın yanında olduğuna vurgu yapılırken 11 Eylül 2001 sonrası artan nefret ve ırkçılığa en güzel cevabın Arap Baharı eylemleri ile verildiği” belirtildi.

Son olarak, detaylarını bültenimizde bulacağınız, geçtiğimiz hafta siyasi açıdan Almanya’yı önemli derecede etkileyen 2011 yılında Şansölye Angela Merkel’in seçim bölgesi olan Mecklenburg Vorpommern eyalet seçimlerinden bahsetmeden geçmek istemiyoruz. Seçim sonuçlarına göre Merkel’in partisi CDU önemli ölçüde oy kaybederken birinci parti olarak Sosyal Demokratlar çıktı. Bunun yanında, Alman Yeşiller Partisi bir ilke daha imza atarak hem bu eyalette ilk kez meclise girmiş oldu hem de bu seçim sonrası Almanya’nın tüm eyalet meclislerinde bulunmuş oldu.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.