İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-11 EYLÜL 2011

GAYRİRESMÎ AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI –GYMNICH- TOPLANTISI POLONYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

1974 yılından bu yana gerçekleştirilen ve ilk toplantının yapıldığı kasabanın adıyla anılan Gymnich tipi Gayriresmî Dışişleri Bakanları Toplantısı, AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı yürüten Polonya’nın Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski’nin evsahipliğinde, 2-3 Eylül 2011 tarihlerinde Polonya’nın Sopot kasabasında gerçekleştirildi. Toplantıya başkanlık eden AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Gymnich toplantısının, dünyanın diğer bölgeleriyle ilişkileri yolunda AB’ye etkin bir şekilde liderlik etmeleri için dışişleri bakanlarına gayriresmî görüşme imkânı sağladığını belirtti.

Toplantının birinci gününde, AB Dışişleri Bakanları özellikle Ortadoğu’daki gelişmeler üzerinde durdular. Filistin sorununda henüz bir çözüme ulaşılamadığını belirten Ashton, İsrail ile Filistin arasındaki bir anlaşmanın AB’ye üye devletler tarafından desteklendiğini vurguladı. Toplantıda Libya (özellikle, insani yardımlar ve ekonomik yardımların koordinasyonu konuları) ve Suriye’deki son durum da değerlendirildi.

İkinci günkü toplantıya AB Dışişleri Bakanlarının yanı sıra aday ülkelerin dışişleri bakanları da katıldı. 3 Eylül’deki toplantının önemli gündem maddelerinden biri Eylül ayı sonunda gerçekleştirilmesi planlanan Doğu Ortaklığı (Eastern Partnership) Zirvesi idi. Polonya Dışişleri Bakanı Sikorski, “Beyaz Rusya ve Ukrayna’da zor bir durumun mevcut olduğunu, bununla birlikte zirve hazırlıklarının gayet iyi gittiğini” belirtti. Sikorski, “Gürcistan ve Moldova ile serbest ticaretin geliştirilmesi yönünde müzakerelere başlanması ve Ukrayna ile müzakerelerin sonuçlandırılması için önemli bir ilerleme kaydedildiğini” de sözlerine ekledi.  Toplantıda ayrıca Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika gibi stratejik ortaklarla ilişkiler de masaya yatırıldı. Toplantıya Türkiye’yi temsilen katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da mevkidaşlarına Arap coğrafyasındaki gelişmelerle ilgili bilgiler verdi.

 

İran’ın Nükleer Programı ve Suriye’ye Yaptırımlar

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton tarafından 5 Eylül 2011 tarihinde yapılan açıklamada İran’ın, yaptırımların kaldırılması karşılığında Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın nükleer programını denetlemesine izin vermesi teklifini yeterli bulmadıkları belirtildi. İran’ın uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiği belirtildi.

Ayrıca, 2 Eylül’de Ashton tarafından yapılan açıklamada Suriye rejimine karşı yeni kısıtlayıcı önlemlerin kabul edildiği belirtildi. Bu önlemler, Suriye ham petrolünün AB ülkelerine ithalatının yasaklanmasını ve mal varlıklarının dondurulması ile seyahat yasağı uygulanması kapsamına 4 kişinin ve 3 işletmenin daha alınmasını içeriyor.