İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-11 EYLÜL 2011

ALMAN ANAYASA MAHKEMESİ YUNANİSTAN’A YARDIM PAKETİNİ ONAYLADI

Alman Anayasa Mahkemesi Yunanistan’a yapılması öngörülen yardım paketinin Anayasa’ya aykırı olduğuna dair itirazları reddetti. Bilindiği üzere Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) milletvekili Peter Gauweiler ve beş ekonomi profesörü Yunanistan’ı kurtarma paketinin Alman Anayasası’na aykırı olduğu iddiasıyla Alman Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu.  Kararı açıklayan Alman Anayasa Mahkemesi Başkanı Andreas Vosskuhle, “hükmün dar niteliğine dikkat çekerek diğer yardım paketleri için açık bir yetki olarak algılanmaması” uyarısında bulundu.

Alman basını, Anayasa Mahkemesi kararını Şansölye Angela Merkel’i rahatlatacak bir gelişme olarak yorumlarken Alman siyasi partileri arasında Yunanistan’a yardım konusundaki görüş ayrılıkları devam ediyor. Karar sonrası Şansölye Angela Merkel ve hükümet ortaklarından Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Philipp Rösler, “Yunanistan’ın Avro Alanı’ndan çıkarılmasının mümkün olmadığını” belirtti. Bu açıklamalara karşın hükümetin üçüncü ortağı olan Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Lideri Horst Seehofer, “Yunanistan’ın, tüm kurtarma çabalarına rağmen, Avro Alanı’ndan ayrılma riskinin bulunduğunu” ifade etti.

Almanya’da Anayasa Mahkemesi’nin kararının yankıları sürerken Uluslararası Para Fonu İMF, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinden oluşan bir inceleme heyeti, 5 Eylül Pazartesi günü Yunan yetkililere teknik çalışmalarını tamamlama fırsatı vermek amacıyla bir süreliğine Atina’dan ayrıldı. Söz konusu üç kurum tarafından yapılan ortak açıklamada “Yunanistan’daki krizin mali boyutlarının varsayılandan daha da büyük olduğunun anlaşılması üzerine Yunan bürokratlara ülke bütçesi üzerinde çalışmaları için Eylül ortasına kadar zaman tanındığı” ifade edildi. Bahsi geçen üç kurumun Yunan yetkililerle yaptığı değerlendirmelerin sonucunda 2011 yılında Yunan ekonomisinde gerçekleşecek olan küçülme tahmini yüzde 3,5’ten yüzde 5 seviyesine yükseltilmişti.