İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-11 EYLÜL 2011

KIBRIS’TA YOĞUNLAŞTIRILMIŞ MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas arasında, Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler çerçevesinde kapsamlı çözüm bulunması amacıyla gerçekleştirilen yoğunlaştırılmış müzakereler Ağustos ve Eylül aylarında da sürüyor.

Liderler arasında yürütülen müzakerelerin ilk turunda yönetim ve güç paylaşımı başlığı masaya yatırıldı. Bu kapsamda, nasıl bir başkanlık sistemi uygulanması gerektiği üzerinde duruldu.

Müzakerelerin en zorlu konuları arasında yer alan toprak ve mülkiyet başlıkları da son görüşmelerde gündeme geldi. Mülkiyet başlığında her iki tarafın da kapsamlı öneriler sunması sonucu özel temsilcilerin konu üzerinde çalışmasına karar verildi. Toprak başlığında da ilerleme kaydedilirken, harita ve rakamlara ilişkin kararın en sona bırakılması üzerinde uzlaşmaya varıldı. Öte yandan, bu başlıklar kapsamında yabancılar, iltica, vatandaşlık ve göç konuları da tartışıldı. Eylül ayının ikinci yarısında, liderlerin ekonomi başlığına odaklanmaları bekleniyor.

BM Güvenlik Konseyi’ni müzakereler hakkında bilgilendiren BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, liderlerin yakınlaşma sağlamak için çok çaba sarf ettiklerinin altını çizdi.

Bilindiği üzere liderler arasında 19 Temmuz 2011 tarihinde yapılan görüşmede alınan karar doğrultusunda planlanan yoğunlaştırılmış müzakereler 25 Temmuz’da başlamıştı. Liderler, 25 Temmuz – 21 Ekim tarihleri arasında 19 görüşmede bir araya gelmeyi kararlaştırmış ve tüm müzakere başlıklarında yakınlaşma sağlamayı hedeflediklerini açıklamışlardı.