İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-11 EYLÜL 2011

HIRİSTİYAN DEMOKRAT PARTİ MECKLENBURG VORPOMMERN EYALET SEÇİMLERİNDE DE YENİLGİYE UĞRADI

Almanya’da yapılan eyalet seçimlerinin fazlalığı nedeniyle süper seçim yılı olarak nitelendirilen 2011 yılında Şansölye Angela Merkel’in seçim bölgesi olan Mecklenburg Vorpommern eyalet seçimleri de Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) zaferiyle sonuçlandı.

Seçime katılım oranının yüzde 51,4’te kaldığı eyalet seçimlerinde oyunu 5,5 puan artırarak yüzde 36’ya çıkaran Sosyal Demokrat Parti (SPD) tek başına hükümet kuracak çoğunluğa ulaşamamakla birlikte birinci parti olma başarısını gösterdi.

Türk asıllı Cem Özdemir ve Claudia Roth’un eşbaşkanlığını yaptığı Yeşiller Partisi de oylarını yine 5,5 puan artırarak yüzde 8,5’luk oy oranıyla tarihte ilk kez Mecklenburg Vorpommern eyalet meclisine girmeyi başardı. Bu seçim başarısıyla birlikte Yeşiller Partisi Almanya’daki 16 eyaletin tamamında eyalet meclislerinde temsil edilmeye başlanmış oldu. 2011 yılındaki Baden-Württemberg eyalet seçimlerinde tarihte ilk kez bir Alman eyaletinde iktidara gelme başarısını gösteren Yeşiller Partisi böylelikle, bir ilke daha imza atmış oldu. Önceki seçimlere göre 5 puan kaybederek yüzde 23’lük bir oy oranına düşen Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) ve 7 puanlık kayıpla eyalet meclisi dışında kalan Hür Demokrat Parti (FDP) de sandıklarda açık bir yenilgi almış oldu. Böylelikle 2011 yılında yapılan Hamburg ve Baden Württemberg eyaletlerindeki seçim yenilgileri sonucu iktidarı kaybeden CDU’nun düşüşü eski Doğu Almanya’nın bir parçası olan bir eyalette de devam etmiş oldu. Bu seçim sonuçlarının ardından SPD’nin eski koalisyon ortağı CDU ile yollarını ayırarak eyalet hükümetini Yeşiller Partisi ile birlikte kurması bekleniyor.