İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-11 EYLÜL 2011

LÜKSEMBURG BAŞBAKANI VE EUROGROUP BAŞKANI JEAN-CLAUDE JUNCKER TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

Lüksemburg Başbakanı ve Eurogroup Başkanı Jean-Claude Juncker 8-9 Eylül 2011 tarihlerinde Türkiye`ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker Türkiye’deki temaslarında ilk olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Türkiye'deki ekonomik gelişmeleri hayranlıkla izlediklerini ifade eden Juncker, AB ile müzakerelerin hızlanmasını istediklerini ve bu konunun artık askıya alınmaması gerektiğini dile getirirken, vize uygulamaları konusunda destek verdi. Juncker vize rejimi konusunda  Türkiye’nin diğer aday ülkelerle eşit muameleye tabi olması gerektiğini belirtti. 

Türkiye’nin ekonomik başarılarını da hayranlıkla izlediklerini belirten Juncker, Türkiye’nin Avrupa’nın 6. büyük ekonomisi olduğunu, büyüme performansını birçok Avrupa ülkesinin hayranlıkla izlediğini söyledi. Juncker, Türkiye’nin kamu maliyesiyle de Avrupalı devletlere de örnek olacak nitelikte bir ülke olduğunu belirtti.

Başbakan Erdoğan, Lüksemburg Başbakanı Juncker'in, daha önce 2003 yılında Türkiye'yi ziyaret ettiğini belirterek, Türkiye'nin o tarihten bu yana çok büyük bir değişim ve dönüşüm yaşadığına işaret etti. İki ülke arasındaki ilişkilerin mükemmel olarak nitelenebileceğini ifade etti. Lüksemburg’un yakın zamanda Ankara'da bir büyükelçilik ve İstanbul’da konsolosluk açacak olmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirten Erdoğan, bunun Lüksemburg'un Türkiye'ye atfettiği önemin bir göstergesi olduğuna işaret etti.

Lüksemburg'un Avrupa'nın önde gelen finans merkezlerinden birisi ve dünyanın en büyük ikinci yatırım fonu merkezi olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, Lüksemburg'un özel bankacılık faaliyetlerinde de lider konumda bulunduğunu bildirdi. İstanbul'u küresel bir finans merkezi haline getirmek için yoğun bir gayret içinde olduklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, bu süreçte Lüksemburg'la işbirliğine özel bir önem atfettiklerini söyledi. Başbakan Erdoğan, iki ülke arısındaki ticari faaliyetlerin de her geçen gün geliştiğinin altını çizdi. Ancak bunu da yeterli görmediklerini daha ileri rakamlara ulaşılması gerektiğini belirterek, 2010 yılında Lüksemburg ile Türkiye arasındaki 140 milyon dolarlık ticaret hacmini 500 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Türkiye–AB ilişkilerine de değinen Başbakan Erdoğan, Lüksemburg'un Türkiye'nin AB üyelik sürecine başından itibaren en geniş manada destek verdiğini ifade ederek, bugünkü görüşmelerde de bu desteği verme yaklaşımını gördüğünü söyledi. Vize sorununa da değinen Erdoğan, Türk vatandaşlarının tâbi oldukları vize uygulamalarının Türkiye'nin ortaklık hukukundan kaynaklanan müktesep haklarının ihlali niteliği taşıdığını, başta Adalet Divanı olmak üzere bazı AB üyesi ülkelerin mahkemelerinde alınan yargı kararlarıyla bir kez daha teyit edildiğini belirtti. Erdoğan bu konuda AB üyesi ülkelerinin üzerlerine düşeni yerine getirmeleri gerektiğini söyledi.

Lüksemburg Başbakanı Juncker Ankara’daki temaslarının ardından İstanbul’a geçerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü.  Görüşmede Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül, AB ile müzakere  sürecinde yaşanan tıkanıklığın, Türk halkında hayal kırıklığı yarattığını, buna rağmen Türkiye'nin üzerine düşeni yapmaya devam ettiğini söyledi. Gül, bu bağlamda atılan adımların Türkiye'nin demokratik ve ekonomik gelişmesi bakımından çarpan etkisi yaratarak Türkiye'yi güçlendirdiğini vurguladı. Konuk Başbakan Juncker de Türkiye'yi ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, AB tarafından Türkiye'ye karşı uygulanan vize rejimini anlamakta güçlük çektiğini, bu uygulamanın düzeltilmesi için çaba göstereceğini ifade etti.